Nový kodek H.266 prinesie vylepšenú kompresiu až do 50 % oproti H.265

Inštitút Fraunhofer Heinrich Hertz (Fraunhofer HHI) včera po troch rokoch výskumu oznámil oficiálne uvoľnenie nového štandardu H.266 / Versatile Video Coding (VVC). Diplomovku za vás síce nenapíše, ale aj tak poskytne veľa úžitku.

V súčasnosti má štandard H.265 široké využitie všade, kde sa pracuje s videom, či už v smartfónoch, počítačochch alebo v televízoroch. Nájdeme ho napríklad na zariadeniach od Apple, v iPhonoch. Nový kodek prináša ešte lepšiu efektívnosť, čo znamená viac natočeného materiálu s menšími nárokmi na interné úložisko.

Fraunhofer HH je svetový líder vo vývoji mobilných a pevných širokopásmových komunikačných sietí a multimediálnych systémov. Vo svojej správe uvádza, že zatiaľ čo H.265 / HEVC vyžaduje zhruba 10 GB dát na prenos 90-minútového 4K UHD videa, H.266 / VVC potrebuje len 5 GB, čo je polovičná kapacita pri rovnakej kvalite videa.

Viete, čo je kodek?

Kodek je softvér, ktorého úlohou je kódovať a dekódovať akýkoľvek videosúbor. Tvorcom videí slúži na kódovanie videoobsahu do najrôznejších formátov pre prenos videí, na strane konzumenta slúži na dekódovanie videosúborov, čím sa cez ďalšie zariadenia vytvorí obraz.

Pozrite siH.265 / HEVC – kodek, ktorý bude vládnuť svetu?

Nový kodek bol špeciálne navrhnutý s ohľadom na natáčanie videa vo vysokom rozlíšení, okrem 4K pribudlo aj 8K. H.266 / VVC umožní snímať videá v najvyššej možnej kvalite bez toho, aby sa kládli na zariadenia väčšie nároky na kapacitu interných úložísk. Nemenej dôležitou výhodou je, že pri ich streamovaní budú menšie nároky na mobilné dáta.

H.266 / VVC poskytuje efektívny prenos a ukladanie všetkých rozlíšení videa od SD, HD cez 4K až po 8K, pričom podporuje video s vysokým dynamickým rozsahom a 360-stupňové video.

Znížením požiadaviek na dáta zvyšuje účinnosť H.266 / VVC prenos videa v mobilných sieťach. H.266 / VVC bol vyvinutý s ohľadom na videoobsah s ultra vysokým rozlíšením, nový štandard je obzvlášť výhodný pri streamovaní 4K alebo 8K videa na TV. Okrem toho je model H.266 / VVC ideálny pre všetky typy pohyblivých obrazov: od 360 ° videozáznamov s vysokým rozlíšením až po zdieľanie obrazovky.

„Po tom, čo sme sa tomuto štandardu venovali takmer tri roky, sme hrdí, že sme boli nápomocní pri vývoji H.266 / VVC,“ povedal Benjamin Bross, šéf skupiny Video Coding Systems Group vo Fraunhofer HHI a editor štandardnej špecifikácie H.266 (má viac ako 500 strán). „Kvôli kvantovému skoku v účinnosti kódovania, ktorý ponúka H.266 / VVC, sa bude používanie videa na celom svete ďalej zvyšovať. Navyše, zvýšená všestrannosť modelu H.266 / VVC robí jeho použitie atraktívnejším pre širší rozsah aplikácií týkajúcich sa prenosu a ukladania videa.“

Dnes tvorí komprimované video zhruba 80 % celosvetového internetového prenosu. H.266 / VVC momentálne predstavuje vrchol posledných štyroch generácií medzinárodných noriem pre kódovanie videa. Predchádzajúce štandardy H.264 / AVC a H.265 / HEVC zostávajú aktívne na viac ako 10 miliardách koncových zariadení, ktoré spracúvajú viac ako 90 % celkového globálneho objemu videí.

Samozrejme, kým sa v praxi začne využívať nový štandard nejaký čas potrvá, ale je fajn, že už dnes máme pripravenú technológiu, ktorá si poradí s vyšším dátovým tokom a väčším rozlíšením. Mimochodom, kodek H.265 / HEVC bol ratifikovaný v januári 2013.

ZdrojFraunhofer HHI

Komentáre k článku