Nový Firefox Quantum porazil Chrome v rýchlosti aj v nárokoch na hardvér

Spoločnosť Mozilla vydala novú verziu prehliadača Firefox, ktorý namiesto číselného pomenovania nesie názov Firefox Quantum. V porovnaní s prehliadačom Chrome je rýchlejší a má nižšie nároky na hardvér.

https://youtu.be/J2b9of7Xeqc

Nová verzia prehliadača Firefox je zrejme tou najrevolučnejšou za posledné roky. Vďaka rozdeleniu činnosti prehliadača do viacerých procesov, ktoré je následne možné rozložiť medzi viaceré jadrá procesora, sa darí Firefoxu načítavať stránky rýchlejšie, ako prehliadaču Chrome. K zrýchleniu prispieva aj čiastočné delegovanie niektorých činností prehliadača na grafické jadrá.

https://youtu.be/YIywpvHewc0

Rýchlosť nie je to jediné, v čom Firefox predbehol Chrome. Nová verzia využíva približne o 30% menej pamäte RAM, ako Chrome. Výsledky sa ale líšia od hardvéru a operačného systému počítača. V meraniach ale vo väčšine prípadov zvíťazil Firefox.

ZDROJ | Mozilla

Firefox Quantum prináša aj nový dizajn, ktorý Mozilla v aktuálnej verzii nazýva Photon. Ten je podstatne jednoduchší, čo určite pomohlo rýchlosti prehliadača. Photon by mal odrážať výsledky, ktoré Mozilla získala z výskumu používateľského správania na internete.

Pozrite siESET spolupracuje s Google, bude chrániť používateľov Chrome

Zmeny sa dotkli aj vstavanej služby Pocket, ktorá od teraz v novom okne zobrazuje odporúčané články. Pocket túto funkciu ponúkal v ostatných prehliadačoch už dlhšiu dobu.

ZDROJ | Pocket

Pozrite siPocket – čítačka pre každého aj v offline režime

Firefox Quantum si môžete stiahnuť zo stránok Mozilla.org. Ak už používate staršiu verziu prehliadača Firefox, v dohľadnej dobe by mala prebehnúť automatická aktualizácia.

ZdrojMozilla

Komentáre k článku