Nový Fiat 500 bude už len na elektrinu, zvládne 320 km na jedno nabitie

ZDROJ | Fiat

Talianska automobilka Fiat predstavila svoj najnovší model, Fiat 500. Ten bude už ale len na čisto elektrický pohon. V predaji však zatiaľ ostane aj pôvodná generácia Fiat 500 na benzínový/hybridný pohon. Nová 500-ka bude v predaji aj ako cabrio.

Aj keď sa novinka podobá na predošlý model, má ísť o úplne nový automobil postavený na novej platforme pre elektromobily. Vyrábať sa má v Turíne, pôvodný model sa vyrába v Poľsku, kde sa i naďalej bude.

ZDROJ | Fiat

Nový Fiat 500e je o 6 cm dlhší, ale aj širší. Vďaka tomu narástol i rázvor o 20 mm. Najvýraznejšou zmenou sú však predné svetlá. Tie sú rozdelené na dve časti, vrchná pritom siaha do prednej kapoty. Tá je v štýle pôvodnej 500-ky z 50. rokov minulého storočia. V štýle práve tohto automobilu zmizlo logo FIAT z prednej kapoty, no nahradilo ho logo 500.

Pod kapotou je 88 kW elektromotor (118 k), ktorý dopuje 42 kWh batéria. Tá má podľa FIATu dodávať dostatok energie počas 320 km (WLTP) jazdenia. Nabíjať ju bude možné maximálnym výkonom 85 kW (stovka by ale potešila ešte viac). Vo vnútri je 11 kW nabíjačka pre AC prúd, teda domáce nabíjanie.

ZDROJ | Fiat

Maximálna rýchlosť je 150 km/h, z 0 na 100 km/h má novinka zrýchliť za 9 sekúnd. Je tak jasné, že nepôjde o žiadneho pretekára, ale o malé mestské auto. Výrazne tomu nasvedčuje nielen história modelu 500, ale aj rozmery – 3,63 x 1,69 x 1,48 m. Z nuly na 50 km/h ale zrýchli za 3,1 sekundy.

ZDROJ | Fiat

Zmeny neobišli ani vnútro. Prístrojovka sa výrazne vyčistila, pribudol obrovský 10,25″ dotykový displej a niekoľko ovládacích tlačidiel pod ním. Namiesto prevodovky sú napríklad už iba tlačidlá. Pred vodičom je 7″ displej v malej kupole, ktorý má zobrazovať najdôležitejšie informácie pre vodiča, vrátane mapy pri navigovaní. Samozrejmosťou je mobilná appka na spojenie s elektromobilom, ale aj pripojenie vozidla na internet.

ZDROJ | Fiat

Potešia aj bezpečnostné systémy ako automatické brzdenie v prípade blížiacej sa kolízie, sledovanie mŕtveho uhla, jazdných pruhov či cesty samotnej. Nechýba ani adaptívny tempomat.

ZDROJ | Fiat

Aj vám to znie všetko veľmi dobre? Tak teraz vás trochu (alebo poriadne) schladíme. Cena nového FIAT 500e je nastavená na 37 900 €, co je výrazne viac, ako akákoľvek konkurencia (Honda e, MINI Cooper SE, Peugeot e-208, Smart fortwo a forfour). Škoda. Snáď sa ale Fiat neskôr zobudí a nastaví cenu reálnejšie. Táto je totiž určená pre prvých 500 kusov, ktoré majú mať LED svetlomety, 17″ disky, ekokožený interiér apod. (to isté ale ponúka konkurencia).

V predaji budú aj verzie Giorgio Armani, Kartell a Bvlgari. Cenu týchto špeciálov zatiaľ nepoznáme.

ZdrojFiat

Komentáre k článku