Nový druh zabijaka? Google Assistant a umelá inteligencia už vie strieľať

ZDROJ | Alexander Reben

Hovorí sa, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. O niekoľko rokov sa to môže začať hovoriť o umelej inteligencii a hlasových asistentoch.

Umelec Alexander Reben sa rozhodol naučiť hlasového asistenta strieľať zo zbrane. Jeho obeťou našťastie nebola žiadna živá bytosť, ale jablko. Na hlasový povel „OK, Google, aktivuj zbraň,“ odpovedá hlasový asistent „Iste, zapínam pištoľ“ a zbraň vystrelí. Samozrejme, túto úlohu by splnil aj iný inteligentný asistent, napríklad Amazon Echo.

https://youtu.be/B0a4geCdtZU

V tomto prípade bol Reben tým, kto povedal asistentovi, aby aktivoval zbraň a je teda osobou zodpovednou za tento čin. Lenže strojové učenie robí z umelej inteligencie čoraz sofistikovanejšiu technológiu, aby vedela lepšie predvídať naše každodenné potreby a uspokojovala používateľský komfort. Nie je teda ťažké predstaviť si ten deň, keď môže hlasový asistent zabiť človeka, ak dostane prístup ku zbrani a usúdi, že treba chrániť majiteľa. Kto bude potom zodpovedný za spôsobenú smrť?

Naozaj netreba mať veľkú fantáziu, aby sme si predstavili temný osud ľudstva, ako ho ukázali vo filme Terminátor, kde stroje prevzali vládu nad ľuďmi. A teraz si predstavme, kde všade umelú inteligenciu používame. Dostali sme ju už do našich áut a do armádnej výzbroje. Môžeme síce požiadať vývojárov a programátorov, aby zabezpečili tieto technológie, nech nemôžu spôsobiť škodu. Ale nie je v ľudských silách naplánovať každú situáciu, ktorá môže nastať.

Pozrite siUmelá inteligencia má byť piatym elementom

Je nutné začať diskutovať a stanoviť normy, ktoré položia základ toho, aby stroje v žiadnom prípade nemali „pocit“ že nás niekto ohrozuje a preto ho treba eliminovať. Tiež sa môže stať, že hlasový asistent zle interpretuje náš príkaz. Už teraz je známy prípad inteligentného reproduktoru Amazon Alexa, kde prístroj nahrával rozhovor manželov a potom zvukový záznam odoslal cudziemu človeku.

Čo sa môže stať, keď bude táto technológia svedkom hádky? Alebo len hlučnému akčnému deju z filmu? Začneme si doma v súkromí šepkať, aby nás Veľký brat – virtuálny asistent nepočul? Verím, že nie.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku