Nový Autopilot od Tesly bude múdrejší vďaka radaru

ZDROJ | Tesla Motors

Automobilka Tesla Motors predstavila novú verziu svojho semiautonómneho riadiaceho systému Autopilot. Ten získava softvérový update, ktorý prinesie množstvo zmien. Výrobca očakáva, že len pozitívnych.

https://vimeo.com/154227644

Video k verzii Autopilot 7.0.

Tesla Version 8.0 prinesie najzásadnejšiu novinku od uvedenia systému Autopilot. Namiesto kamier bude hlavným orientačným systémom po novom radar v prednej časti vozidiel Tesla Model S a Model X.

Pozrite siTesla s autopilotom nezabránila tragickej nehode

Radar by mal mať výhodu hlavne v tom, že ho nebude ovplyvňovať slnečné počasie, ktoré spôsobilo už niekoľko nehôd.

Kamerový systém ale neostane len tak bokom. Ten bude s radarom plne spolupracovať a počas ciest bude vytvárať jednoduché mapy okolia pre tvorbu presnejších mapových podkladov pre autonómne systémy.

tesla-autopilot-3
ZDROJ | Tesla Motors

Novou je i funkcia Autosteer, ktorej úlohou je vyhýbať sa nečakaným prekážkam počas cesty. Tesla tak nemusí nutne len brzdiť, ale vie zmeniť aj smer jazdy. Otázne je, či správnym smerom tak, aby neohrozila iných účastníkov premávky.

https://vimeo.com/151359412

Zaujímavo znie schopnosť zjazdu z diaľnice v prípade, ak je zadaný cieľ cesty na navigácii. Toto by malo byť dostupné až vo verzii 8.1.

Pozrite siTesla Motors pridá k Modelu S autopilota už čoskoro

Novinkou má byť aj neustále upozorňovanie auta na to, aby vodič držal volant. Ak vodič nebude reagovať na upozornenia, Autopilot sa vypne a nebude ho možné zapnúť skôr, ako bude auto vypnuté. Šikovné, hlavne pre tých, ktorí nerešpektujú podmienky používania Autopilota už v súčasnosti.

tesla-autopilot-1
ZDROJ | Tesla Motors

Okrem týchto hlavných zmien Tesla Motors vylepšila okolo 200 drobných funkcií, ktoré by mali jazdu s Autopilotom ešte viac spríjemniť. Nový update pre Tesla Model S a Model X je OTA (Over-The-Air) a vo vozidlách by sa mal objaviť už čoskoro.

ZdrojTesla Motors

Komentáre k článku