Nový Apple Thunderbolt 3 kábel stojí 129 dolárov! Je to však naozaj priveľa?

ZDROJ | Apple

Čierny Thunderbolt 3 Pro kábel, ktorý je dobre známy majiteľom Pro Display XDR obrazovky, je už v predaji aj samostatne za neuveriteľnú cenu 129 dolárov. Nemusí to byť však až tak vysoká cena, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Nie je žiadnym tajomstvom, že jedným z faktorov, ktoré tvoria a zvyšujú cenu produktov a príslušenstva od Apple, je samotné logo tejto spoločnosti. Vrcholným dôkazom toho sú originálne kolieska pre stolný počítač Mac Pro predávané za 699 dolárov, alebo napríklad aj stojan pre Apple Pro Display XDR predávaný za neuveriteľných 999 dolárov.

ZDROJ | Apple

Vysokú maržu, ktorú si Apple obhajuje drahými materiálmi, nákladmi na vývoj či kvalitným spracovaním, dokážu tomuto gigantu jeho verní fanúšikovia často odpustiť. Niekedy sa však stane, že aj Apple vypustí do sveta nový produkt či príslušenstvo, ktorého cena sa zdá byť na prvý pohľad premrštená. Až bližší pohľad na parametre odhalí, že vlastne ide o celkom rozumnú kúpu.

Pri najnovšom 2-metrovom Thunderbolt 3 Pro kábli z dielne spoločnosti Apple sa môže zdať druhý scenár nemožný. Niet sa čomu čudovať, Thunderbolt 3 kábel s touto dĺžkou aj podobnými parametrami nájdete v internetových obchodoch aj za polovicu. Toto príslušenstvo si však podtitul „Pro“ a v podstate aj svoju cenu však dokáže obhájiť.

Pozrite siČo je to Car Keys od Apple? Elegantný spôsob, ako sa zbaviť kľúčov od auta

V porovnaní s 2-metrovým Thunderbolt 3 káblom od spoločnosti Belkin, ktorý predáva vo svojom e-shope aj Apple, podporuje nový Thunderbolt 3 Pro kábel od Apple aj prenos cez protokol DisplayPort a súbežný prenos dát cez USB 3.1 Gen 2 s garantovanou rýchlosťou 10 Gb/s. Od konkurencie sa tiež líši textilným povrchom, ktorý má zamedziť jeho poškodeniu či zamotaniu.

ZDROJ | Belkin

Prečo teda Thunderbolt 3 kábel od Apple s dĺžkou 0,8 metra stojí iba 39 dolárov? Odpoveď sa ukrýva práve v dĺžke, ktorá výrazne ovplyvňuje výkon a spoľahlivosť vysoko-rýchlostných káblov. Aby mohol nový Thunderbolt 3 Pro kábel dosahovať sľubované rýchlosti a parametre aj pri dĺžke 2 metrov, na jeho oboch koncoch musí byť umiestnená aktívna elektronika podporujúca najmä samotný prenos dát.

Pozrite siBude Apple do roku 2030 uhlíkovo neutrálny aj s dodávateľským reťazcom?

Samozrejme, týmto článkom nechceme Apple obhajovať aj nový Thunderbolt 3 Pro kábel má na sebe samozrejme štandardnú jablkovú maržu, no na druhej strane v súčasnosti na trhu neexistuje mnoho káblov, ktoré by mohli pri rovnakej dĺžke ponúknuť rovnaké parametre a (ak sú sľuby Apple pravdivé) aj rovnakú kvalitu spracovania a materiálov. Apple tak jednoducho využíva svoje meno a dieru na trhu.

Nový Thunderbolt 3 Pro si teda rozhodne svoju cieľovku nájde a veľká časť z nej bude pochádzať z profesionálneho odvetvia, kde sa pri obrovských dátových tokoch a maximálnej dostupnej kvalite obrazového a zvukového materiálu kompromisy pri kúpe káblov rozhodne nerobia. Na bežné účely a pre bežných používateľov sú tu k dispozícii desiatky výrazne lacnejších káblov.

ZdrojApple

Komentáre k článku