Apple Mac Pro konečne poteší profesionálov, zaplatia zaň tisíce

ZDROJ | Apple

Apple počas večernej keynote na WWDC 2019 nepredstavoval len softvérové novinky, ale po rokoch ukázal aj nový stolný počítač Mac Pro pre tých najnáročnejších, teda pre profesionálov. Tí zväčša nemajú problém zaplatiť za pracovný stroj tisíce, nový Mac bude začínať na šiestich.

Pozrite siiOS 13 prináša tmavý režim, iPad dostáva vlastný iPadOS

Apple Mac Pro je na rozdiel od 6 rokov starého výstrelku dizajnu takmer klasický. Má klasický tvar bedne, ako ju poznáme dlhé roky. Nebolo by to Apple, keby nepridalo svoj unikátny dizajnový podpis. Skrinka je tak z nerez oceli a hliníka s nezvyčajnou prednou stranou. Tento dizajnový prvok sa ale objaví aj v iných profi zariadeniach od Apple.

Zapínanie stroja je z hornej strany. Tu je aj špeciálna rúčka nielen na prenášanie, ale jej pootočením je možné celú hliníkovú časť zdvihnúť a dostať sa pohodlne do tela.

ZDROJ | Apple

Apple o novom Mac Pro hovorí ako o modulárnom počítači. Nie je to teda kompletne uzavretý systém, v ktorom nemožno nič zmeniť. Naopak, vo vnútri je dostatok miesta na všetko možné. K dispozícii je 8 PCIe slotov, pričom 4 sú s dvojnásobnou šírkou pre väčšie monštrá, 1 s polovičnou a 3 s bežnou pre single-wide HW. Nechýba ani 12 DIMM slotov pre pamäte RAM (2 933 MHz).

ZDROJ | Apple

O chod sa majú starať výsostne Intel Xeon procesory s maximálne 28 jadrami v modeli Xenon W a taktom do 4,4 GHz K dispozícii je dostatok slotov na poskladanie 1,5 TB pamäte RAM. Dostatok grafického výkonu zabezpečujú nové karty AMD Radeon Pro Vega II Duo (maximálne 4 v rozšírených PCIe slotoch) s až 32 GB HBM2 RAM, výkonom 14 TFLOPS a špeciálnym Infinity Fabric Link s rýchlosťou 84 GB/s.

ZDROJ | Apple

Apple ale vytvoril aj vlastnú grafickú kartu s názvom Afterburner, ktorá má zabezpečiť dostatok výkonu na prehrávanie troch 8K RAW videí, alebo 12 4K RAW videí. Vo vnútri je až 1,4 kW zdroj.

Druhou vlastnou novinkou je MPX modul (Mac Pro Expansion Module) s klasickými PCIe konektorom (75 W), ale aj novým PCIe konektorom (do 475 W), Thunderbolt 3 portami a Radeon Pro Vega II čipom.

ZDROJ | Apple

K dispozícii je aj niekoľko USB-C/Thunderbolt 3 portov, cez ktoré sa pripájajú aj displeje. Poteší aj dvojica 10 Gbit/s Ethernetových portov. Dva USB 3.0 porty taktiež, od Apple by sme ich už čakať nemuseli. Samozrejmosťou je Wi-Fi, no len v štandarde 5, teda 802.11ac a Bluetooth 5. Od počítača za tisíce by sme ale čakali Wi-Fi 6. Operačným systémom bude taktiež nový macOS Catalina, ktorého finálna verzia taktiež príde na jeseň 2019.

ZDROJ | Apple

Apple Mac Pro sa má začať predávať na jeseň. Ceny budú štartovať na sume 5 999 USD (8-jadrový Xenon, 32 GB RAM, AMD Radeon Pro 580X, 246 GB SSD), no vrcholom bude sume cez 45 000 dolárov za top výbavu spomínanú vyššie Xenon W, 1,5 TB RAM, 2x Vega II Duo, 4 TB SSD. Ceny sú, samozrejme, bez dane.

ZDROJ | Apple

ZdrojApple

Komentáre k článku