Nový Android P je na verejnosti, aké novinky prináša?

ZDROJ | Google

Google vydal prvú verziu pripravovanej aktualizácie Android P pre vývojárov. Ďalšia generácia mobilného operačného systému prinesie dizajnové, ale aj interné novinky.

Ide o úplne prvú verejnú verziu systému Android P a od finálnej verzie má táto verzia ešte ďaleko. Do vydania sa tak v Android P môže ešte veľa vecí zmeniť a niektoré novinky popísané v tomto článku sa vo finálnej verzii napokon nemusia objaviť, alebo sa môžu objaviť v inej podobe.

Pripravený na výrezy v displeji

Tohtoročná výstava Mobile World Congress v Barcelone priniesla niekoľko kópií iPhonu X a Google s týmto trendom zjavne počítal. Pripravovaná aktualizácia systému Android je na výrezy v displeji pripravená. Hodiny v notifikačnej lište sa presunuli na ľavú stranu, kde sa budú zobrazovať aj štyri notifikačné ikony aplikácií. Ďalšie notifikácie budú naznačené malou bodkou.

ZDROJ | Google

Dôraz na bezpečnosť

Android P prinesie bezpečnostné obmedzenia, ktoré zabezpečia, že aplikácie bežiace na pozadí, nebudú môcť pristupovať k mikrofónu, kamere a ďalším senzorom. To určite prispeje k bezpečnosti používateľa, ale zrejme aj k lepšej výdrži batérie.

Google tiež začne postupne obmedzovať aplikácie, ktoré nepoužívajú oficiálne API (Application Programming Interface) pre Android a boli vyvíjané v neoficiálnom SDK (Software Development Kit). Používatelia okrem toho budú upozorňovaní na aplikácie, ktoré boli vyvíjané pre Android 4.2 a starší. Vývojári sa tak budú musieť zamerať najmä na Android Oreo a od roku 2019 výlučne na 64-bitovú architektúru.

Pozrite siAndroid Oreo Go – prichádza éra lacných smartfónov

Viac farieb, menej ostrých hrá

Android P má zrejme pôsobiť priateľskejšie, čo má byť dosiahnuté pestrejšími farbami a zaoblenými hranami. Vidieť to najmä v nastaveniach, ktoré si opäť prešli premenou. Tentokrát v nich nájdeme farebné ikony, ktoré uľahčia rýchlu orientáciu v prostredí nastavení. Zaoblené hrany začal Google implementovať do viacerých služieb už počas minulého roka a teraz v tom pokračuje aj v telefónoch.

ZDROJ | The Verge

Premenou si prešla aj lišta s nastaveniami, ktorá sa teraz mierne podobá na ovládacie centrum v operačnom systéme iOS. Nový dizajn lepšie znázorňuje, ktoré funkcie a nastavenia sú aktívne a ktoré nie. Upravený bol aj dok s aplikáciami, ktorý je po novom graficky odlíšený od zvyšku ponuky.

ZDROJ | The Verge

Lepšia výdrž batérie

Google pokračuje v zlepšovaní správy procesov, čím chce dosiahnuť lepšiu výdrž batérie. Aplikácie sa tak budú musieť podriadiť prísnejšej správe procesor bežiacich na pozadí. Viac detailov zatiaľ nepoznáme a budeme si na nich musieť počkať minimálne do najbližšej vývojárskej verzie, ktorá by mala prísť v máji.

Pozrite siAko popri Google Pay využívať iné NFC platobné systémy?

Bohaté notifikácie

Notifikácie budú môcť obsahovať fotografie, nálepky, prílohy a používatelia budú mať k dispozícii rýchle odpovede.

ZDROJ | Google

Navigácia vo vnútri budov

Android P bude podporovať Wi-Fi protokol IEEE 802.11mc, tiež známy ako WiFi Round-Trip-Time (RTT). Aplikácie tak budú môcť využívať kompatibilný hardvér na lokalizovanie zariadenia vo vnútri budov. Vďaka lokalizácii bude orientácia vo vnútri budov jednoduchšia, no zároveň to umožní ovládať smart zariadenia, ktoré sú priamo pri používateľovi. Hlasovým ovládaním si používateľ môže zapnúť konkrétne svetlo pri ktorom stojí a to bez toho, aby to v hlasovej požiadavke priamo definoval.

ZDROJ | Google

Pozrite siGoogle skomplikoval vyhľadávanie obrázkov. Existuje spôsob, ako to napraviť

Vylepšená klávesnica

Klávesnica sa dočká vylepšení v oblasti automatického dopĺňania textu. Nové API umožní aplikáciám na správu hesiel pristupovať ku klávesnici, vďaka čomu v prípade zadávania hesiel používatelia nebudú musieť prepínať medzi aplikáciami a kopírovať heslá. Nové API má zabezpečiť, že prístup ku klávesnici prebehne s minimálnou záťažou na hardvér.

Technické detaily

Vývojári aplikácií sa môžu tešiť na univerzálne API pre zariadenia s viacerými kamerami. Android P umožní aplikáciám pristupovať napríklad k duálnym fotoaparátom natívne cez API. Zvýšiť sa tiež má výkon aplikácií, ktoré boli napísané v programovacom jazyku Kotlin. Určite poteší aj podpora niektorých kodekov, vrátane HDR VP9 Profile 2, či HEIF. Ďalšie kodeky, ktoré bude Android P podporovať, budú oznámené v priebehu roka.

ZdrojAndroid Developers,The Verge

Komentáre k článku