Nový 5G modem od Qualcommu dokáže využívať obidva frekvenčné rozsahy súbežne

ZDROJ | Qualcomm

Qualcomm predstavil prvý komerčný 5G modem, ktorý dokáže súbežne komunikovať so sieťami v oboch hlavných rozsahoch mmWave a sub-6 GHz.

Operátori po celom svete začali minulý rok s masívnym budovaním 5G sietí. Vzhľadom na rôzne požiadavky v mestách a riedko obývaných oblastiach však využívajú rôzne frekvencie rozdelené do dvoch hlavných rozsahov. Frekvenčný rozsah 1 (tiež známy ako sub-6 GHz) je využívaný v prekrytí s 4G LTE na pokrytie väčších oblastí jedným vysielačom. Frekvenčný rozsah 2 fungujúci v rozsahu milimetrových vĺn (mmWave) je naopak využívaný najmä v mestách.

Nový modem Qualcomm Snapdragon X60 dokáže po prvý krát tieto rozsahy agregovať. Maximálna rýchlosť sťahovania sa tým oproti predchádzajúcej generácii modemu nezvýši, no modem bude vedieť vďaka súbežnému pripojeniu vykryť nedostatočné pokrytie najmä pri presunoch zariadenia.

Modem dosahuje rýchlosť 7,5 Gb/s pri sťahovaní a 3 Gb/s pri odosielaní. Spojenie rozsahov na druhej strane prinesie vyššiu priemernú rýchlosť sťahovania. Z tohto prínosu budú mať používatelia pri reálnom používaní modemu mimo laboratórnych podmienok vyšší úžitok, než z neustáleho zvyšovania maximálnej rýchlosti, ktorú je prakticky nemožné dosiahnuť.

Pozrite siEricsson sa pochválil novým rekordom rýchlosti sťahovania v 5G sieti

Qualcomm plánuje odosielať prvé vzorky modemu svojim zákazníkom ešte v tomto kvartáli, v prvých smartfónoch sa však objaví pravdepodobne až začiatkom budúceho roku. Výrobu prenechá Qualcomm opäť externým spoločnostiam, ktorým poskytne referenčný dizajn založený na 5nm výrobnom procese. Podľa agentúry Reuters vyhrali zákazku na jeho výrobu spoločnosti Samsung a TSMC.

ZdrojQualcomm,Reuters

Komentáre k článku