Emrod s bezdrôtovým prenosom elektriny nasleduje Nikolu Teslu

ZDROJ | Emrod

Legendárny vynálezca Nikola Tesla síce vynašiel (okrem iného) generátor striedavého prúdu a transformátor, čím umožnil distribúciu elektriny pri vysokom napätí a s nízkymi stratami na diaľku, ale jeho snom bol bezdrôtový prenos.

Elektromagnetické vlny ho fascinovali nielen ako médium na prenos informácií – áno, bol to Tesla, nie Marconi, kto ako prvý vyvinul rádio. Nikola Tesla túžil vytvoriť globálny systém na bezdrôtový prenos energie, ktorá by bola zadarmo dostupná pre každého.

Pozrite siNikola Tesla – vynálezca a vizionár

Sám s takýmito prenosmi experimentoval už koncom 19. storočia, keď dokázal bezdrôtovo napájať žiarovky vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov pomocou elektromagnetického žiarenia zo 140 metrov vysokej teslovej cievky.

Neukončil ich incident, pri ktorom sa vynálezcovi podarilo odpáliť generátor v miestnej elektrárni, čím v Colorado Springs vyvolal „blackout“. Tesla narazil na pragmatickú otázku svojho investora J. P. Morgana: „Kam môžeme umiestniť elektromer?“

Konšpirátori dodnes tvrdia, že Tesla objavil zdroj „voľnej“ energie, ktorú chcel distribuovať každému zadarmo, čo energetické koncerny nemohli dopustiť a jeho výskumy ukryli, alebo zničili.

Pozrite siWiTricity a GM „odstrihnú“ elektromobily od zásuvky

Tak, či onak, bezdrôtový prenos energie nie je mŕtvou myšlienkou. Nemáme pritom na mysli „takmer kontaktné“ prenosy elektromagnetickou indukciou pri varných doskách, alebo nabíjačkách Qi. Spoločnosť WiTricity vyvíja bezdrôtový prenos pomocou magnetickej rezonancie, ale aj tu hovoríme o vzdialenostiach maximálne rádu decimetrov, až metrov.

ZDROJ | Wikipedia

Sú tu ale aj extrémne zámery úplne inej úrovne, keď čínski, alebo japonskí vedci uvažujú o mikrovlnných prenosoch energie zo solárnych elektrární na obežnej dráhe na Zem. Čosi medzi tým predstavuje úsilie novozélandského startupu Emrod.

Táto spoločnosť vyvinula smerový systém na bezdrôtový prenos silovej elektromagnetickej energie prostredníctvom mikrovĺn na veľké vzdialenosti. Keďže prenos bod-bod je limitovaný len priamou viditeľnosťou medzi vysielačom a prijímačom, môže pri jednom „skoku“ prekonávať aj desiatky kilometrov.

Technológia Emrod podľa jej autorov pracuje pomocou mikrovĺn vrátane pásma ISM, ktoré používa aj Wi-Fi, alebo Bluetooth, na bezpečné a efektívne bezdrôtové prenášanie energie na veľké vzdialenosti. Prototyp zariadenia postavil Emrod v  v Aucklande v spolupráci s Callaghan Innovation a získal aj finančnú podporu vlády.

ZDROJ | Emrod

 

Technológia získala tiež nomináciu na cenu Royal Society Award, ale najpodstatnejšie je, že jej tvorcovia presvedčili Powerco, druhú najväčšiu spoločnosť na distribúciu elektrickej energie na Novom Zélande, aby bezdrôtový prenos otestovala v praxi.

Pozrite siElectreon Wireless chce z cesty dobíjať autá za jazdy

Nicolas Vessiot, manažér pre transformáciu siete v Powerco uviedol, že distribútor chce overiť, či táto bezdrôtová technológia dokáže doplniť zavedené spôsoby dodávania energie. Jej využitie by bolo zaujímavé ako náhrada rozvodnej infraštruktúry na odľahlých, alebo ťažko prístupných miestach.

Ďalšou možnosťou využitia je náhradné zásobovanie elektrinou počas výpadkov spôsobených poruchami na vedení, alebo počas plánovanej údržby.

ZDROJ | Emrod

Systém využíva vysielaciu anténu, sériu prenášačov a prijímaciu rekténu (usmerňovaciu anténu, ktorá konvertuje mikrovlnnú energiu na elektrický prúd). Každá z antén vyzerá jednoducho ako veľký štvorec. Na rozdiel od Teslovho sna o globálne dostupnej voľnej energii sa tu energia prenáša systémom bod-bod (P2P) v úzkom lúči, bez vyžarovania do okolitého priestoru.

Keďže však silové pole o vysokom výkone môže byť nebezpečné pre živé organizmy, aj lietajúce stroje, ktoré by sa ocitli v prenosovej trase, Emrod myslel aj na ochranné opatrenia.  Spolu s energetickým zväzkom je vysielaná aj „nízkoenergetická laserová bezpečnostná clona“. Tá funguje ako infrazávora pri zabezpečovacích systémoch. Pri narušení okamžite zastaví prenos energie. Vtáci, zlodeji energie, aj drony a vrtuľníky by tak mali byť chránené.

Tým spoločnosti Emrod – Greg Kushnir v stredeZDROJ | Emrod

Emrod má v súčasnosti k dispozícii funkčný prototyp zariadenia, ale pre Powerco postaví do októbra ďalší prototyp. Nasledovať budú niekoľko mesačné laboratórne testy a až následne má prísť ku skúškam v teréne. Prototyp bude schopný prenášať výkon len niekoľko kilowattov, ale ten bude možné jednoducho zvýšiť. Rovnakú technológiu bude možné použiť na prenos 100-krát väčšieho výkonu na oveľa dlhšie vzdialenosti, uviedol zakladateľ Emrodu Greg Kushnir.

Emrod tvrdí, že systém funguje spoľahlivo a efektívne bez ohľadu na počasie a nevadí mu ani hmla, sneženie, či dážď.

Pozrite siČína chce mať do roku 2025 na orbite solárnu elektráreň

V tomto okamihu však začíname byť skeptickí. V prvom rade nie je špecifikovaná efektívnosť prenosu. Aké sú jeho straty? Určite podstatne vyššie ako pri prenose po medených vodičoch s vysokým napätím a malým prúdom. Za druhé, tvrdiť, že zhoršené poveternostné podmienky nemajú žiadny vplyv na prenos elektromagnetických vĺn o frekvencii niekoľkých GHz, je čistý nezmysel.

Útlm a teda straty sa určite zvýšia. Otázne je tiež, ako by napríklad v hmle fungovala oná laserová bezpečnostná clona.

Napriek prenosovým stratám, by však mohol byť takýto bezdrôtový prenos za určitých okolností ekonomicky výhodnejší, ako budovanie nadzemných, či káblových vedení, trafostaníc a ďalšej infraštruktúry na distribúciu elektriny. Hlavne, ak by išlo o dočasné riešenia, alebo extrémne náročné prostredie.

ZdrojEmrod

Komentáre k článku