Novinky McIntosh: SACD/CD prehrávač MCD600 a streamer MS500

ZDROJ | McIntosh

Nové modely zosilňovačov, prehrávačov a ďalších Hi-Fi komponentov z dielne amerického výrobcu McIntosh prichádzajú so železnou pravidelnosťou. Vo februári to bol výkonový zosilňovač MC611 a CD/SACD transport MCT500, v marci zas gramofón MT2.

Pozrite siMcIntosh ohlásil MCT500 – nový SACD / CD transport

Najnovším prírastkom sú zdrojové komponenty v podobe SACD/CD prehrávača MCD600 a streamera MS500. Ako to už v prípade firmy McIntosh chodí, dizajn oboch prístrojov zachováva kontinuitu s typickou vizážou komponentov značky. Jej fanúšikovia to určite ocenia.

ZDROJ | McIntosh

Od mainstreamu Hi-Fi techniky oba produkty zreteľne odlišuje aj predajná cena. SACD prehrávač MCD600 sa má predávať na našom trhu za 8 400 € a streamer MS500 za 7 200 €.

Prehrá hudbu z diskov, aj z úložiska

MCD600 okrem prehrávania diskov dokáže prehrávať hudbu aj cez vstupný USB port na prednom paneli, ktorý podporuje súbory PCM až do rozlíšenia 24bit/192kHz (a dokáže ich prevzorkovať až na kvalitu 32bit/ 384kHz) a DSD128.

ZDROJ | McIntosh

Možno nie všetci si vieme predstaviť, čo sa za podobnými číslami skrýva. Takže pre poriadok malá exkurzia do PCM kódovania a vzorkovania.

Pulzne-kódová modulácia (PCM) je založená na vzorkovaní spojitého analógového signálu – údaj o frekvencii, najčastejšie v kHz, udáva, koľkokrát za sekundu k tomu dochádza. Úroveň (veľkosť) signálu každého vzorku sa odmeria a vyjadrí sa v číselnej podobe (to sú tie „bity“ a vyjadrujú počet úrovní v podobe 2n, kde „n“ = údaj v bitoch). Prvá podoba PCM modulácie používala napr. pri kódovaní telefónneho kanálu vzorkovanie 8 bit/8 kHz, čiže 8000x za sekundu sa sledovalo 28 = 256 úrovní signálu – a na kvalitu a zrozumiteľnosť bežného hovoru to v pohode stačí, aj keď dnes sa používa o čosi výkonnejšie vzorkovanie aj pri telefónii.

CD disky používajú PCM s rozlíšením 16bit/44,1 kHz. Pri PCM s kvalitou 24bit/192kHz sa signál kóduje na 16 777 216 stupienkov úrovne, 192 tisíc krát za sekundu. Pri 32 bitovom kódovaní až na 4 294 967 296 úrovní, atď.

Ak teda niektorí „fajnšmekri“ tvrdia, že rozlišujú medzi čistým „analógom“ a signálom takéhoto vzorkovania z DA prevodníku, pokojne môžu počuť aj trávu rásť.

Pozrite siMcIntosh MA9000 – vlajková loď medzi zosilňovačmi

Ale späť k McIntoshu. Na prednej strane MCD600 je okrem USB vstupu len 6,3 mm konektor s výstupom na slúchadlá a ovládacie prvky. Dominujú tu dva otočné voliče – regulátor hlasitosti a selektor vstupov.

ZDROJ | McIntosh

Ostatné vstupné a výstupné konektory sú na zadnom paneli, kde nájdeme po dva digitálne vstupy a výstupy (koaxiálny a optický). MCD600 je okrem toho vybavený variabilnými aj  fixnými vyváženými a nesymetrickými výstupmi, ktoré umožňujú pripojenie priamo k zosilňovaču.

Pre hudbu v sieti

Ak sa zamýšľate nad MS500, ako by ste najlepšie takýto druh Hi-Fi komponentu využili vo svojej zostave, možností je veľa. Vďaka všemožným funkciám a externým pripojeniam môže MS500 slúžiť aj ako centrálny rozbočovač pre vašu digitálnu hudbu.

Vysokorýchlostný sieťový port vás spojí s poprednými streamingovými službami ako Deezer, Murfie, Pandora, Rhapsody, SiriusXM, Slacker, Spotify, TIDAL a TuneIn (nie všetky služby si však momentálne užijete aj na Slovensku). Rozhrania s týmito službami sú už v MS500 zabudované. Internetové rozhlasové stanice je možné pridať aj ako predvoľby.

ZDROJ | McIntosh

Tri porty USB umožňujú pripojenie externých veľkokapacitných pamäťových jednotiek alebo flash diskov.

Vďaka novému procesoru, ktorý beží bez ventilátora, a vďaka skutočnosti, že lokálna hudba a operačný systém Linux sú uložené na pevnom SSD disku bez pohyblivých častí s kapacitou 500 GB,  dokáže MS500 pracovať absolútne nehlučne.

MS500 môže automaticky synchronizovať obsah uložený v počítačoch v sieti a je možné ho zálohovať na Amazon Cloud Drive, Apple iCloud alebo Google Disk. Svoju hudbu takto môžete mať synchronizovanú vo viacerých lokalitách. Pravda, ak  je tam nainštalovaný MS500.

Pozrite siMcIntosh Laboratory – silný pilier WOM

Sada vyvážených a nevyvážených analógových výstupov a dva digitálne výstupy umožnia MS500 pripojiť na predzosilňovač, integrovaný zosilňovač a podobne. Streamer používa kvalitný DA prevodník, ktorý je izolovaný od základnej dosky a zaručuje extrémnu presnosť reprodukcie hudby aj pri použití analógových výstupov.

ZDROJ | McIntosh

Okrem toho môže byť každý z portov USB použitý aj na pripojenie externého DA prevodníka, s ktorým dokážete vytvoriť ďalšiu nezávislú zvukovú zónu.

MS500 sa dá ovládať pomocou diaľkového ovládača, webového prehliadača, alebo bezplatných aplikácií pre iPhone, iPad alebo Android. Je tiež kompatibilný s rozšírenými systémami domácej automatizácie, čo umožňuje jeho jednoduchú integráciu do existujúcich systémov.

Aj v tomto prípade fanúšikovia kultovej značky ocenia čierny sklenený predný panel, osvetlené logo a hliníkové koncovky, ktoré zaisťujú „dizajnovú kompatibilitu“ MS500 s akýmkoľvek elegantným audiosystémom (a s McIntosh komponentmi zvlášť).

Obidva nové produkty – MCD600, aj MS500 – sa dostanú na trh v letných mesiacoch.

ZdrojMcIntosh

Komentáre k článku