Nové zákony EÚ týkajúce sa umelej inteligencie prinášajú prísnejšie regulácie

ZDROJ | Maximalfocus

Európska komisia predstavila reguláciu, ktorá sa týka umelej inteligencie. Aby firmy nedostali vysoké pokuty, budú musieť nové pravidlá dodržiavať.

Novému návrhu predchádzalo niekoľko stratégií a plánov, ktoré sa venovali využitiu a pravidlám umelej inteligencie. Cieľom je, aby bola umelá inteligencia nástrojom, ktorý zlepšuje život ľuďom. Zároveň je nutné, aby bola umelá inteligencia dôveryhodná a aby rešpektovala základné práva.

ZDROJ | Marc Teyssier

Pozrite siUmelá inteligencia – zmení náš osud?

Umelá inteligencia už dnes pomáha riešiť množstvo problémov a zjednodušovať naše životy. Či už to platí pri používaní smartfónov a hlasových asistentov alebo pri sledovaní Netflixu, kde vám streamovacia služba práve vďaka umelej inteligencii dokáže odporučiť vhodný program.

Pri reguláciách je dôležité poznať tzv. červené čiary, cez ktoré vývoj už nemôže byť ďalej povolený. Platí to napríklad pri umelej inteligencii, ktorá by dokázala zmanipulovať ľudské chovanie a ovplyvniť slobodnú vôľu. Príkladom môže byť umelá inteligencia sociálnych sietí, ktorá by dokázala ovplyvniť zraniteľné skupiny ako napríklad deti.

Čo sa týka využitia umelej inteligencie v oblastiach ako kritická infraštruktúra, vzdelávanie, právne záležitosti či hľadanie zamestnancov, tieto odvetvia budú prísnejšie regulované.

Zaujímavé je, že regulácie sa netýkajú umelej inteligencie aplikovanej vo vojenských technológiách. Toto môže znamenať aj to, že k týmto technológiám budú navrhnuté nové regulácie pre umelú inteligenciu.

ZDROJ | geralt/Pixabay

Pozrite siUmelá inteligencia dokáže rozpoznať COVID-19 aj bez testu, z nahrávky kašľa

Porušenie nových regulácií môže viesť k pokute, ktorá môže dosiahnuť až 4 % z ročného obratu firmy. Nové regulácie môžu značne ovplyvniť trh s umelou inteligenciou, keďže ide o jeden z najbohatších svetových trhov a firmy sa budú musieť prispôsobiť, aby tu mohli predávať či využívať svoje technológie. Zároveň sa očakáva, že podobné regulácie budú implementované aj v rámci USA.

ZdrojEurópska komisia,Engadget

Komentáre k článku