Nové vlajkové lode Focal Utopia III Evo sú v plnej zbroji

ZDROJ | Focal

Značka Focal figuruje na reproduktoroch, alebo slúchadlách vo svätyni nejedného audiofila. Popri osvedčených produktoch sa vývojári Focalu venujú aj tvorbe nových a zdokonaľovaniu existujúcich produktových línií.

Posúvanie míľnikov

Aj na najväčšej európskej výstave spotrebnej elektroniky, počas májovej High End Show 2018 v Mníchove, prezentoval Focal dve novinky z najvyššej rady reproduktorov Grande Utopia EM Evo. Novými vlajkovými loďami sú  Grande Utopia EM Evo a Stella Utopia EM Evo.

Pozrite siFocal Aria 906 – regálovky bez bázne a hany

Najvyššie modely reproduktorov Focal vždy, pochopiteľne, predstavovali dosiahnuteľnú technologickú špičku a maximum výsledkov akustického výskumu spoločnosti. Platí to aj o oboch novinkách.

ZDROJ | Focal

Focal Grande Utopia Em Evo a Stella Utopia Em Evo používajú rovnakú technológiu ako už existujúce modely rady, teda „W“ membrány , berýliový výškový reproduktor a elektromagnetický basový menič. Zároveň však obsahujú aj nové prvky pochádzajúce z najnovšieho vývoja Focal.

Pozrite siFocal Utopia a Elear – slúchadlá od audiofilov pre najnáročnejších

Inovácie sú zreteľné na meničoch s tlmením TMD (Tuned Mass Damping) a s technológiou NIC (Neutral Inductance Circuit). Štruktúra reproduktora bola tiež posilnená novým systémom MRR (Machined Reinforcement Rings) okolo meničov reproduktorov. V prípade MMR ide v podstate o hliníkové krúžky umiestnené medzi prednou časťou meniča a košom reproduktora. Podľa Focalu toto usporiadanie zlepšuje tuhosť.

ZDROJ | Focal

TMD tvoria dva duté krúžky na obvode, ktoré pomáhajú ovládať dynamické správanie meniča, znižujú skreslenie a výrazne zlepšujú fázovú výkonnosť. Technológia NIC zas pomáha stabilizovať magnetické pole, takže je menej náchylné reagovať na povrchové zmeny meniča.

Typický rukopis značky

Obidva reproduktory sú podlahové stĺpy, líšia sa však veľkosťou a onštrukciou. Stella Utopia EM Evo je kompaktnejšia verzia s trojcestným dizajnom. Vynechá stredo-basový menič svojho súrodenca a má o niečo menší elektromagnetický basový reproduktor s priemerom 33 cm.

Naproti tomu Grande Utopia Em Evo je štvorcestný stĺpový reproduktor s 27cm „W“ stredo-basovým meničom s multiferitovým magnetom, pod ktorým sú osadené dva 16,5 cm ‚W‘ Power Flower stredopásmové meniče, obklopujúce invertný berýliový tweeter s priemerom membrány 27 mm.

ZDROJ | Focal

V spodnej časti tróni 40 cm  ´W‘ elektromagnetický basák. Novo navrhnuté výhybky majú nastavené filtračné frekvencie pre jednotlivé pásma na 80 Hz, 220 Hz a 2 300 Hz.

Pozrite siBowers & Wilkins 700 Series – Štúdiový zvuk aj bez diamantov

Aj nové vlajkové lode využívajú vo svojej konštrukcii typický lomený dizajn Focal, za ktorý je zodpovedná technológia nastavenia meničov Focus Time. Jej účelom je ich umiestnenie tak, aby všetky zvukové vlny prichádzali do uší poslucháča súčasne.

High end kvalitou aj cenou

Grande Utopia Em Evo majú nielen grandiózny vzhľad a rozmery (VxŠxH: 2012 x 654 x 880 mm, pri hmotnosti 265 kg), ale aj akustické parametre. Reproduktory s citlivosťou 94dB (2.83V / 1m) majú frekvenčnú odozvu impozantných 18Hz – 40kHz pre odchýľku o 3 dB. Pri dvojkanálovej reprodukcii tak dosiahnete na sluchom vnímateľné akustické spektrum aj bez subwoofera.

https://www.youtube.com/watch?v=gMiVTdVwhq4

Vzhľadom na to, že odporúčaný výkon koncového zosilňovača je pre tieto reproduktory v rozsahu 150 W až 1 500 W, je obava, že nedokážete spoľahlivo ozvučiť aj tú najväčšiu posluchovú miestnosť, rozhodne bezpredmetná.

Pozrite siSonus faber Homage Tradition – ikona audiofila

Skriňa je plne lakovaná, s prednou a bočnou stranou v jednej farbe a detailmi v čiernej farbe. Obidva modely – Grande Utopia EM Evo, aj Stella Utopia EM Evo sú vyrábané v nových povrchových úpravách inšpirovaných svetom automobilov: okrem Black Lacquer a Carrara White, aj v prevedení Metallic Blue, Ash Grey a British Racing Green.

ZDROJ | Focal

Tieto majstrovské kúsky však určite nie sú lacné. Grande Utopia EM Evo a Stella Utopia EM Evo sa s cenovkou nachádzajú na vrchole rebríčka nad Maestro Utopia Evo a Scala Utopia Evo. Pravdepodobnou cenou sa však vymykajú aj z voľne interpretovaného pravidla, že ceny high-end produktov sú spravidla 3x až 4x vyššie, ako ceny mainstreamu.

Nové vlajkové lode Focalu budú dostupné od septembra za predpokladanú cenu približne 100 000 € za pár (50 000 €/kus) v prípade Stella Utopia EM Evo.

Štvorpásmovky Focal Grande Utopia EM Evo aj svojou cenovkou dokazujú, že ide o audiofilské ultimátum (a prvé dojmy z Mníchovskej výstavy to potvrdzujú). Predávať by sa mali s cenovkou okolo 180 000 €/pár.

ZdrojFocal

Komentáre k článku