Nové technológie pomáhajú ľuďom – obzvlášť zdravotne znevýhodneným

ZDROJ | Apple

Niekedy sa môže zdať, že služby hlasových asistentov sú príliš sprofanované a zbytočne sa pridávajú do každého nového zariadenia, aby tak mohli výrobcovia pýtať vyššiu cenu. Existujú však ľudia, ktorí si bez nich pomaly už ani nevedia predstaviť svoj život.

Keď sa však pozrieme okolo seba, veľmi rýchlo zistíme, že nie všetci sme zdraví. Napríklad nevidiacim sa služby inteligentných asistentov javia v úplne inom „svetle“ ako nám. Technológie, ktoré mnohí z nás nevyskúšali ani raz, im dávajú nevídaný komfort v ich pomerne obmedzenom svete. Vďaka ním môžu obsluhovať a riadiť smart zariadenia a byť v kontakte s okolitým svetom. Písať správy, vytáčať telefón, nechať si prečítať novinové články, informovať sa o počasí, zapínať si rádio, či televízor. Toto platí samozrejme aj pre iných zdravotne hendikepovaných ľudí, napríklad pohybovo.

Pozrite siXbox Adaptive Controller – nový ovládač pre ľudí s postihnutím

Takíto ľudia veľmi rýchlo objavili užitočnosť hlasových asistentov – Siri, Amazon Alexa, Cortana, alebo Google Assistant. A to aj v krajinách, ktoré nie sú týmito inteligentnými asistentmi jazykovo podporované, ako napríklad u nás.

ZDROJ | R. Pliešovský

Autonómne vozidlá sú ďalšou kategóriou, ktoré výrazne uľahčia život týmto občanom. Zdá sa, že vývojári aplikácií, ako aj samotné veľké firmy, spomeňme Microsoft, Google, Apple, Tesla, si to uvedomujú a kladú veľký dôraz na to, aby boli aplikované do praxe. Od Apple je napríklad veľmi oceňovaná aplikácia VoiceOver.

Pozrite siMyšlienkami ovládané exoskeletony pomôžu postihnutým

Ľuďom so zdravotným postihnutím sa venuje súkromná filantropická nadácia Ruderman Family Foundation, ktorá vydala bielu knihu, kde napríklad spomína, že autonómne vozidlá dokážu zaradiť do spoločnosti až dva milióny ľudí so zdravotným postihnutím len v samotných Spojených štátoch amerických. Aký prínos, nielen pre hendikepovaných ľudí to má, je každému jasné.

Pozrite siAira – okuliare s asistentom pre zrakovo postihnutých

Z ďalších technických vymožeností, o ktorých sme písali, môžeme spomenúť články: Aplikácia Seeing AI pomáha nevidiacim, Google Mapy pre invalidné vozíky, Google Mapy poskytnú podrobnejšie informácie pre vozičkárovNevidiaci pre nevidiacich vymysleli mobilnú aplikáciu CorvusAplikácia Google Lookout pomôže nevidiacim zorientovať sa v okolí. Ako môžete vidieť a čítať, aj v našej redakcii sa venujeme tejto téme – budeme aj naďalej.

Zdroj9to5Mac

Komentáre k článku