Nové procesory Intel Nervana budú poháňať umelú inteligenciu v cloude

ZDROJ | Intel

Intel Nervana Neural Network Processors, tak znie celý názov novej série procesorov určených pre výpočty umelej inteligencie v cloudových službách. Spoločnosť však nezabudla ani na lokálny hardvér Intel Movidius VPU.

Séria procesorov Intel Nervana predstavená v auguste tohto roku dostáva už aj konkrétne produkty určené pre B2B trh. Intel NNP-T1000 je určený na trénovanie umelej inteligencie, pričom sa hodí rovnako do klasických počítačov, ako do superpočítačov vo výskumných centrách. Model NNP-I1000 je naopak určený na výpočty náročných inferenčných úloh.

ZDROJ | Intel

Záujem spoločnosti Intel o oblasť umelej inteligencie je prirodzený. Spoločnosť totiž očakáva, že práve z táto oblasť v roku 2019 vygeneruje zisk vo výške 3,5 miliardy dolárov, pričom ide len o začiatok rastu, ktorý sa v najbližších rokoch v oblasti umelej inteligencie očakáva.

Intel vyvinul nové procesory špeciálne pre spoločnosti zaoberajúce sa výskumom umelej inteligencie, pričom špeciálne spomína čínsku spoločnosť Baidu a americký Facebook. Tieto spoločnosti sa pravdepodobne na vývoji procesorov priamo podieľali a nasadili ich aj do svojich výpočtových centier.

ZDROJ | Intel

Spoločnosť okrem toho aktualizovala aj svoju jednotku spracovania obrazu Intel Movidius, ktorá je oproti predchádzajúcej generácii až 10-násobne výkonnejšia aj napriek tomu, že ponúka 6-násobne nižšiu spotrebu ako porovnateľné konkurenčné procesory. Vývojári sa dočkali aj predstavenia nového nástroja Intel DevCloud for the Edge, ktorý im umožní vyvíjať a testovať modely umelej inteligencie ešte skôr, ako sa rozhodnú pre nákup hardvéru.

ZDROJ | Intel

Nová generácia procesoru Intel Movidius bude dostupná v prvej polovici budúceho roku. Pri dostupnosti procesorov Intel Nervana spoločnosť o dátumoch nehovorí, no keďže ide o procesory určené pre firmy a organizácie, spoločnosť ich bude pravdepodobne predávať priamou dohodou.

ZdrojIntel

Komentáre k článku