Nové modely BMW eDrive zaujmú výkonom, aj spotrebou

ZDROJ | BMW

Na autosalóne vo Frankfurte n. Mohanom vlani BMW ukázala až 4 hybridy nabíjateľné zo zásuvky – BMW 740e, BMW X5 xDrive40e, BMW 330e a BMW 225xe. O dvoch posledných aktuálne zverejnila automobilka množstvo detailov v (možno až zbytočne) rozsiahlej tlačovej správe.

Pozrite siHybrid BMW Power eDrive potiahne až 670 koní

Technológia BMW eDrive v nových modeloch BMW 225xe a BMW 330e sa objavila už v predchádzajúcich modeloch BMW i3 a BMW i8. Využívajú ju všetky elektromobily BMW i, aj modely BMW s pohonom plug-in hybrid, pri ktorých prispieva aj k zníženiu spotreby paliva a emisií výfukových plynov.

Dostupný plug-in hybrid BMW 225xe

Tento model rozširuje sortiment BMW radu 2 Active Tourer o nový automobil typu plug-in hybrid s pohonom všetkých kolies. BMW 225xe ponúka na svoj segment nevídanú kombináciu športových vlastností, hospodárnosti a účelnosti.

BMW-plugin.ico
ZDROJ | BMW

Nový eDrive hybrid má trojvalcový benzínový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo a výkonom 100 kW/136 k a elektrický motor s výkonom 65 kW/88 k. Systémový výkon je spolu 165 kW/224 k a krútiaci moment 385 Nm. Elektropohon výraznou mierou prispieva aj k úspore paliva, keď kombinovanú spotrebu výrobca udáva na hodnote 2,0 – 2,1 l/100 km a podpisuje sa aj na akcelerácii. Tá predstavuje z 0 na 100 km/h hodnotu 6,7 sekundy.

Maximálna rýchlosť s kombinovaným pohonom je 202 km/h, na elektrinu omnoho striedmejších 125 km/h, pri dojazde 41 kilometrov. Oproti čistým elektromobilom je to málo, ale hybrid má svoje praktické výhody. Napokon ani kapacita batérie (7,7kWh) sa nedá porovnávať napr. s Teslou Model S. Zo zásuvky sa však nabije za tri a štvrť hodiny. Balík BMW 360° ELECTRIC (vrátane nabíjacej stanice BMW i Wallbox) umožňuje rýchlejšie a pohodlnejšie nabitie za dve hodiny a 15 minút.

Pozrite siBMW i3 – elektromobil, ktorý myslí (za vás)

Kombinácia elektrického pohonu zadných kolies, pohonu predných kolies spaľovacím motorom a elektrifikovanej verzie systému pohonu všetkých kolies xDrive umožňuje efektívnu jazdu a dlhý dojazd v spojení s vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami. Komponenty elektrického pohonu vrátane vysokonapäťovej batérie a elektrického motora sa vyrábajú v továrni spoločnosti BMW v nemeckom Dingolfingu. Ceny v Nemecku sa začínajú na 37 800 €.

BMW 330e: ak nechcete kompromisy

Fanúšikovia trojkovej rady zrejme siahnu radšej po novom BMW 330e. Aj tento plug-in hybrid spĺňa najprísnejšie požiadavky dynamiky a hospodárnosti.

BMW-eDrive motor
ZDROJ | BMW

Štvorvalcový benzínový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo má o čosi vyšší výkon, ako u 225xe – 135 kW/184 k, kým elektrický motor disponuje rovnakým výkonom  65 kW/88 k, ako predošlý model. Spolu však dosiahnu systémový výkon 185 kW a systémový krútiaci moment 420 Nm, čomu zodpovedá o niečo lepšia akcelerácia, aj maximálna rýchlosť. Z 0 na 100 km sa tento automobil rozbehne za 6,1s a maximálna rýchlosť dosahuje až 225 km/hod. Elektrický pohon udelí autu maximálnu rýchlosť 120 km/h. Dojazd na batériu s kapacitou 7,6 kWh je 40 km a kombinovaný dojazd s benzínovým, aj elektrickým pohonom je 600 km.

Pozrite siBMW Isetta sa vracia ako elektromobil Microlino

Spotreba je prakticky rovnaká, ako u predošlého modelu a mala by sa držať tesne pod 2l/100 km. Platí to v prípade podpory elektrickej trakcie, teda fakticky kým sa nevybije batéria. V čisto benzínovom režime bude spotreba nutne o čosi vyššia. Nabitie batérie zo zásuvky trvá aj v tomto prípade 3 hodiny 15 minút, alebo o hodinu kratšie s BMW 360° ELECTRIC.

BMW 225ex
ZDROJ | BMW

Elektrický motor je umiestnený pred štandardnou osemstupňovou automatickou prevodovkou Steptronic, vďaka čomu je prevodové pomery možné využívať aj počas jazdy na elektrický pohon. Vďaka dokonalej integrácii vysokonapäťovej batérie pod batožinový priestor zostáva jeho povrch plochý a umožňuje praktické uloženie nákladu aj vďaka možnosti sklopenia zadného operadla deleného v pomere 40:20:40. S objemom batožinového priestoru 370 litrov tak nové BMW 330e ponúka podobné praktické vlastnosti na každodenné používanie, ako pri modeli BMW radu 3 Sedan s konvenčným systémom pohonu.

https://www.youtube.com/watch?v=-tpIF3Iv6yE

Tak ako všetky modely BMW radu 3, aj BMW 330e ponúka pohodlný a štýlový interiér s piatimi miestami na sedenie a ergonomickou koncepciou prevádzky. Už v štandardnej výbave nájdete systém nezávislého vykurovania a chladenia. Tieto funkcie sa dajú aktivovať tlačidlom na kľúči od vozidla, alebo predprogramovať pomocou dvojtýždňového časovača v ovládacom systéme iDrive. Inou alternatívou je programovanie pomocou aplikácie BMW ConnectedDrive pre smartfóny.

ZdrojBMW

Komentáre k článku