Nové iPhony už nemusia byť Made in China, Foxconn možno presunie výrobu

Foxconn sa obáva obchodnej vojny medzi USA a Čínou, ktorá už vyústila do reštrikcií pre čínsku značku Huawei. Tým to ale nekončí. Už minulý týždeň sa začali objavovať informácie o tom, že aj Čína bude tvrdá proti americkým značkám. A potom je tu Foxconn, najväčší výrobca elektroniky na svete.

Pozrite siHuawei nebude mať Facebook appky, v Rusku ale postaví 5G sieť

ZDROJ | Foxconn

Foxconn (Foxconn Technology Group), oficiálne Hon Hai Precision Industry Co., Ltd., má síce sídlo na Taiwane, ale veľkú časť fabrík v Číne. Foxconn je jedným z najväčších výrobcov elektroniky pre najväčšie mená sveta. Mnohí ho poznajú hlavne vďaka tomu, že väčšinu zariadení vyrába práve pre americký Apple.

Keďže Čína a USA medzi sebou vedú už nejaký ten mesiac obchodnú vojnu, ktorej koniec je zatiaľ v nedohľadne, Foxconn sa tiež pripravuje na najhoršie. Predstavitelia Foxconnu sa už vyjadrili, že v prípade potreby presunú výrobu „problémovej” elektroniky do iných krajín, aby sa vyhli prípadným problémom s dovozom prakticky čínskych výrobkov do USA.

„25% percent našej výrobnej kapacity je mimo Číny a tak môžeme spoločnosti Apple pomôcť reagovať na jej potreby na americkom trhu. Máme dostatok kapacity na uspokojenie dopytu spoločnosti Apple,” povedal Liu Young-way, člen predstavenstva spoločnosti. Už teraz sa staršie modely iPhonov vyrábajú v Indii, dokonca aj iPhone Xr je vyrábaný vo fabrike v indickom Chennai. Takže nový iPhone, iPad či iPod, ktorý si kúpite možno už tento rok nebude mať na krabičke Made in China, ale niektorú z iných krajín, kde Foxconn pôsobí.

ZDROJ | Reuters

Foxconn má totiž iba v Číne 12 veľkých tovární, najväčšia je v technologickom Shenzhene. Tu žije a pracuje takmer pol milióna ľudí. Práve tí vyrábajú väčšinu produkcie známych smartfónov Apple iPhone. Okrem iPhonov ale Foxconn vyrába aj iPody či iPady apod. Okrem toho ale Foxconn vyrába produkty i pre značky ako Acer, Amazon, BlackBerry, Cisco, Dell, Google, HP, Intel, Microsft, Motorola, Nintendo HMD Global, Sony, Toshiba, Vizio či Xiaomi. K nim ale patria aj desiatky menších značiek, ktoré si u Foxconnu nechávajú vyrábať množstvo svojich produktov. Prekvapením nie je ani to, že niektoré zariadenia vyrába aj pre Huawei. Záber Foxconnu je teda poriadne veľký. Foxconnu patrí aj značka Sharp.

Okrem megatovární v Číne je Foxconn ale aj v Brazílii, Mexiku, Indii, Japonsku, Malajzii, Južnej Kórei či Maďarsku, Česku a Turecku. Foxconn máme aj na Slovensku, a to už od roku 2010. U nás sa vyrábajú televízory Sony prakticky pre celý európsky trh. Foxconn v roku 2010 prebralo pôvodne Sony Slovakia, ktorá u nás vyrábala taktiež televízory. Od roku 1996, kedy závod vznikol, bolo vyrobených viac ako 30 000 000 televízorov, resp. 20 000 000 odkedy je fabrika pod vedením Foxconnu.

ZDROJ | Foxconn

Najnovšie sa Foxconn chystá aj do USA. V štáte Wisconsin plánuje postaviť fabriku pre televízory za 10 miliárd dolárov pre 13 000 zamestnancov. Tým to ale končiť nemusí a v USA môže vzniknúť aj viacero fabrík. Vďaka tomu by si hlavne domáce značky mohli na svoje produkty hrdo lepiť Made in USA.

 

ZdrojReuters,Wikipedia

Komentáre k článku