Nové inteligentné dvere SHERLOCK otvoríte odkiaľkoľvek!

V dobe smart riešení môžete právom považovať za prežitok aj kľúče od dverí alebo klasické „kukátko“.  

Základ zabezpečenia akýchkoľvek priestorov zostáva nemenný už 30 rokov (presne toľko nedávno oslávili bezpečnostné dvere SHERLOCK). Sú to protipožiarne bezpečnostné dvere s jadrom z kvalitnej ocele a certifikátom podľa európskej normy EN1627. „Bežná domácnosť potrebuje dvere minimálne druhej bezpečnostnej triedy. Ak však vyžadujete naozaj vysoký stupeň ochrany a odolnosti voči mechanickému napadnutiu, zvoľte triedu číslo štyri, ktorá je na našom trhu najvyššia,“ vysvetľuje Juraj Hroš, bezpečnostný analytik SHERLOCK® Assa ABLOY. V rovnakej bezpečnostnej triede by mali byť aj zárubňa, kovanie a doplnky. A práve v ponuke doplnkov si na svoje prídu už aj milovníci smart riešení.

„Tradičný zámok s kľúčom zastúpi inteligentný motorický zámok Yale ENTR. V závislosti od konkrétneho modelu umožňuje odomykanie pomocou PIN kódu, čipu, odtlačku prsta alebo prostredníctvom mobilného telefónu,“ opisuje J. Hroš prvý zo smart doplnkov nových dverí SHERLOCK® MATRIX a pokračuje. „Správu zámku umožňuje aj mobilná aplikácia, cez ktorú sa dá vstup aktivovať či deaktivovať na diaľku, prípadne ho umožniť len v určitý čas a deň. Samozrejmosťou je detailný výpis vstupov.“ Výhody inteligentného motorického zámku ocenia nielen ľudia strácajúci kľúče, ale aj tí, ktorí krátkodobo prenajímajú byt (napríklad cez systém airbnb) alebo využívajú služby upratovačky. Nehovoriac o situáciách, keď vám volá sused, že mu vytápate byt a vy sa práve nachádzate na dovolenke na druhom konci sveta.

ZDROJ | SHERLOCK

Aj tie najbezpečnejšie dvere strácajú svoju funkciu už samotným otvorením. Aj preto chytré dvere MATRIX dopĺňa digitálny priezorník Yale. „Jeho výhodou je, že priestor pred dverami sníma pomocou širokouhlej kamery a obraz prenáša na LCD displej. S prípadnou návštevou tak môžete komunikovať bez toho, aby ste otvoril dvere,“ hovorí Juraj Hroš. Benefitov najmodernejších digitálnych priezorníkov je však oveľa viac. „Vyššie modely majú širokouhlú kameru s funkciou infračerveného snímania, ktorá zachytí návštevníka aj v úplnej tme. Záznam sa automaticky ukladá na pamäťovú kartu a prostredníctvom mobilnej aplikácie máte k nemu prístup aj na diaľku. Znamená to, že aj počas vašej neprítomnosti si viete skontrolovať, čo sa deje pred vašimi bezpečnostnými dverami.“

Potrebujete dokonalý prehľad o tom, čo sa deje pred dverami aj za nimi? Pre najvyššiu úroveň zabezpečenia výrobca odporúča systém Yale Smart Living. V základnom balení nájdete okrem ovládacej jednotky Smart Hub aj pohybový snímač PIR a kontakt sledujúci otváranie okien či dverí. Ďalšie voliteľné zariadenia – pohybové senzory, IP kamery, klávesnice, sirény a inteligentné zásuvky – sa pripájajú bezdrôtovo. S väčšinou príslušenstva komunikuje ovládacia jednotka výhradne na frekvencii 868 MHz s dosahom až 30 metrov, senzory, ktoré vyhotovujú fotografie alebo videozáznam, pracujú na frekvencii 2,4 GHz. Systém je ovládateľný pomocou  mobilnej aplikácie Smart Home. 

Viac na www.sherlock.sk

TIP: Pozor na certifikát

Bezpečnostné dvere  bez certifikátu nie sú bezpečnostné. Certifikát zhody vydáva autorizovaná skúšobňa a musí obsahovať minimálne označenie certifikátora, evidenčné číslo certifikátu, označenie výrobcu, názov výrobku a jeho stručnú charakteristiku, zaradenie do bezpečnostnej triedy podľa európskej normy EN 1627, pečiatku a podpis certifikátora, dátum vystavenia a dobu platnosti. Dokument musí byť v slovenčine. Certifikát majú len modely testované v akreditovaných skúšobniach, kde sa overuje ich odolnosť voči vŕtaniu, nárazom, tlakom, ale aj z hľadiska odolnosti voči ohňu či nepriezvučnosti. Na základe výsledkov sú zaradené do príslušnej bezpečnostnej triedy. Čím je číslo  bezpečnostnej triedy vyššie, tým vyššia je aj bezpečnosť dverí. 

Komentáre k článku