Nové Fordy vás automaticky prinútia dodržovať rýchlosť

Každý z nás občas popustíme uzdu a prekročíme povolenú rýchlosť. Pritom práve prekročenie povolenej rýchlosti je jednou z častých príčin dopravných nehôd. Ford chce proti tomu bojovať a pomôcť by mu v tom mal nový inteligentný obmedzovač rýchlosti, ktorý sa má po prvýkrát objaviť v novom Forde S-Max.

Ford Inteligentný obmedzovač rýchlosti

POZRITE SI
S novými Jaguarmi a Land Rovermi už cyklistov nezrazíte!
Nové kamióny Volvo sami zabránia nehodám v meste

Systém funguje na podobnom princípe ako systémy pre rozpoznávanie dopravných značiek. Na čelnom skle je namontovaná kamera, ktorá sníma dopravné značky. Samozrejme okrem toho systém spolupracuje aj s navigačným systémom pre ešte presnejšie určenie rýchlostných limitov. Ak vozidlo vstúpi do zóny s dopravným obmedzením 50 km/h, systém automaticky nastaví maximálnu rýchlosť na túto hodnotu. Zníženie rýchlosti pritom nie je vykonávané pomocou brzdenia, ale redukciou množstva paliva, ktoré prúdi do motora.

Ak však potrebujete nutne zvýšiť rýchlosť auta, môžete tak učiniť po deaktivácii systému pomocou samostatného tlačidla na palubovke, alebo silným stlačením akcelerátora. Nový systém sa môže zdať na prvý pohľad otravným, ale určite prispeje k zvýšeniu bezpečnosti premávky na cestách.

Foto: Ford

Komentáre k článku