Nové éčko na vás pri havárii zakričí, zachráni vám tým uši

Automobilka Mercedes-Benz priniesla už niekoľko bezpečnostných technológií, ktoré sa z drahých luxusných áut postupne dostali aj do cenovo výhodnejších vozidiel. Inak tomu nebude ani v prípade pripravovanej novej verzie triedy E, ktorá prinesie poriadnu dávku moderných technológií.

Mercedes-Benz trieda E

POZRITE SI: Daimler a Bosch chystajú automatizované parkovanie v garážach

Nová trieda E bude schopná takmer plnohodnotnej autonómnej jazdy v niektorých situáciách, alebo tiež umožní odomknutie auta a jeho naštartovanie použitím vybraných Android smartfónov.

Dokonca budú nové „éčka“ schopné komunikácie s inými vozidlami Mercedes-Benz, vďaka čomu môžu byť napríklad varované o nebezpečenstve podstatne skôr. To je však iba malý zoznam noviniek, ktoré nová trieda E prinesie. Mercedes-Benz samozrejme myslí aj na bezpečnosť.

POZRITE SI: Do záložných batérií ide po Tesle aj Mercedes-Benz

Chcete vedieť, čo to je? Ako iste viete, zrážka dvoch niekoľko tonových vozidiel je poriadne hlučná. Naše telá majú pritom špeciálny trik, aby nás ochránili pred tak silným hlukom.

Ak človek začuje určitý hlasný zvuk, zvukový reflex napne strmienkový sval v strednom uchu, aby zablokoval preniknutie silného zvuku, čím ochráni citlivé časti ľudského ucha pred poškodením.

Mercedes-Benz trieda E

POZRITE SI: Mercedes G-Code bude poháňať jeho vlastná farba!

Možno sa pýtate, aký má súvis ľudská anatómia s novým Mercedesom, ale odpoveď je veľmi jednoduchá. Automobilka totiž presne tento reflex využila aj v novej triede E v úplne novom bezpečnostnom prvku nazvanom Pre-Safe Sound.

Ak senzory auta zaregistrujú blížiaci sa náraz, audio výbava prehrá statický zvuk s hlasitosťou okolo 85 decibelov. Tento zvuk nie je tak silný, aby vám uškodil, ale pritom má dostatočnú silu na to, aby vyvolal stiahnutie strmienkového svalu a tým vaše uši ochránil pred podstatne silnejším zvukom, ktorý vydá samotný náraz.

Mercedes-Benz trieda E

POZRITE SI: CES 2015 | Mercedes-Benz F 015 – 1100 km na jednu nádrž v plnom luxuse

Možno sa vám táto technológia zdá banalitou, ale jej cieľom je naplniť víziu, ktorú Mercedes-Benz má. Automobilka sa v prvom rade snaží možnosti nehody zabrániť, ale ak to nie je vzhľadom na dané okolnosti možné, je potrebné minimalizovať možné následky. Pre-Safe Sound má pomôcť práve v prípade ak odvrátenie nie je možné.

Foto: Mercedes-Benz

Komentáre k článku