Nové ARM procesory búdu výrazne výkonnejšie

ARM

Spoločnosť ARM Holdings stojaca za architektúrou ARM predstavila novú technológiu a architektúru DynamIQ, ktorá má umožniť výrobu výkonnejších ARM procesorov.

V roku 2011 firma ARM prišla s novou architektúrou big.LITTLE, v rámci ktorej je procesor rozdelený na dve skupiny, klastre, jadier. V jednom klastri sa môžu nachádzať iné jadrá ako v tom druhom, prípadne inač nakonfigurované.

Nová architektúra DynamIQ predstavuje významnú inováciu štandardnej technológie big.LITTLE spred šiestich rokov s viacerými zmenami.

Pozrite siQualcomm sa pochválil novými procesormi Snapdragon

ZDROJ | ARM

V jednom klasteri bude môcť byť stále maximálne iba osem jadier, no budú to môcť byť rozličné jadrá s rozdielnymi frekvenciami a ich nezávislým riadením. Počet klasterov nebol doposiaľ uverejnený.

Podľa najnovších správ má tiež prísť k zmene prístupu do pamäte. Jadrá budú v klasteri zdieľať pamäť, zásluhou čoho sa dočkáme zvýšenia výkonu a efektívnosti jednotlivých procesorov.

Pozrite siV mobile budeme surfovať cez 1 Gbit/s, Qualcomm a Intel majú nové modemy

Vo všeobecnosti zmeny umožnia zvýšiť výkon ARM procesorov štandardného dizajnu, zlepšiť ich odozvu a vďaka väčšej flexibilite umožnia efektívnejšiu spotrebu a teda používatelia smartfónov by mali zaznamenať navýšenie výdrže batérie na jedno nabitie.

Nová technológia je cielená pre mobilné zariadenia a rozrastajúcu sa oblasť umelej inteligencie (automobily, inteligentná domácnosť a podobne), no nie je známe kedy sa dostane do praxe.

Nové jadrá do približne piatich rokov budú mať podľa spoločnosti 50-násobne väčší výkon v oblasti umelej inteligencie v porovnaní s procesormi postavenými na Cortex-A73.

ZdrojARM

Komentáre k článku