Nositeľná technológia Foresight pomôže ľuďom so zrakovým znevýhodnením

ZDROJ | Pixabay

Študenti z Harvardskej univerzity predstavili nový systém s názvom Foresight. Ide o nositeľné navigačné zariadenie pre zrakovo znevýhodnených, ktoré využíva špičkovú tzv. mäkkú robotiku a pokročilú technológiu počítačového videnia.

Na celom svete je 285 miliónov ľudí so zrakovým postihnutím, ktorí potrebujú minimálne z času na čas našu pomoc. Moderné technológie vo forme headsetov dokážu pomôcť už teraz, „vcítenie“ sa do sveta vďaka hmatovej odozvy však doteraz nebolo možné na adekvátnej úrovni.

Skupinka študentov vyvinula systém Foresight. Má mäkké robotické jednotky s haptickou spätnou väzbou, ktoré sú včlenené do zariadenia pripomínajúceho vestu. Cez kameru zo smartfónu (je umiestnený na krku) sa premieňajú nasnímané dáta na lokalizované pocity pozdĺž trupu používateľa.

ZDROJ | Foresight

Aplikácia Foresight má vlastnú verziu vizuálneho systému YOLO. Ten detekuje, klasifikuje a odhaduje pohyb objektov v okolí a následne pomocou nafukujúcich sa haptických členov vytvára v rôznych bodoch väčší alebo menší tlak, podľa toho ako je používateľ vzdialený od týchto objektov. Vďaka tomu sa dokáže orientovať na väčšej otvorenej ceste, stene na boku či osobou blížiacou sa spredu.

YOLO – detekcia objektov v reálnom čase:

https://youtu.be/MPU2HistivI

„Diagnostikovať trvalý problém so zrakom znamená zvyknúť si na úplne nový spôsob navigácie vo svete,“ vysvetlil Ed Bayes, študent a účastník programu Harvardského magisterského štúdia dizajnérskeho inžinierstva (MDE).

Foresight bol inšpirovaný skúsenosťami študentov s nevidiacimi členmi rodiny, ktorí hovorili o stigme okolo používania pomocných zariadení. „Hovorili sme s ľuďmi, ktorí žijú so zrakovým postihnutím, aby sme pochopili ich potreby,“ pokračuje Bayes.

ZDROJ | Foresight

Rozdiel medzi inými nositeľnými navigačnými pomôckami je v tom, že sa spoliehajú na vibračné motorčeky, ktoré sú pre používateľov nepríjemné a nepohodlné. Foresight využíva mäkké ovládače, sú pohodlnejšie, no vedia poskytnúť rovnaké hmatové informácie.

Pozrite siOrCam má nové gadgety pre zdravotne znevýhodnených, MyEye 2 dostal nové funkcie

V prototype sa využíva iPhone 11 Pro, ktorý má dostatok výkonu a vie dodať kvalitné obrazové podklady pre AI. V komerčnom nasadení sa počíta s podporou viacerých modelov smartfónov, musia však spĺňať požiadavky na kvalitné snímanie obrazu a poradiť si s nárokmi pri spracovávaní informácií AI.

Dôležité je, že funkcia Foresight je diskrétna, cenovo dostupná a intuitívna. Poskytuje ďalšiu vrstvu pohodlia, ktorá pomáha ľuďom pohybovať sa s istotou.

Ed Bayes

Študenti v súčasnosti pracujú na zdokonalení softvéru a senzorov. Cenu systému ani dátum uvedenia na trh nepoznáme. Tím spolupracuje s programom Venture Incubation Program od Harvard Innovation Lab na komerčnom riešení.

Študenti získali ocenenie Harvardu za inováciu v súťaži pre inovácie za rok 2020, ktorá oceňuje myšlienky v počiatočných fázach vývoja s potenciálom zlepšiť náš svet.

Komentáre k článku