Nórsko vybudovalo trezor slúžiaci na archiváciu dát

13. generácia serverov Dell PowerEdgeZDROJ | DellDell

Trezory v bankách či hoteloch pre malé cennosti nie sú také nezvyčajné. V Nórsku však vznikol trezor, v ktorom sa budú nachádzať dáta.

ZDROJ | AP

Severská krajina nachádzajúca sa na škandinávskom polostrove vybudovala prístavbu k už existujúcemu World Arctic Archive. Ten je lokalizovaný takmer tisíc kilometrov od severného póla a jeho priestory boli predtým baňou na ťažbu uhlia.

Nórska spoločnosť Piql sa stará o dôsledné uchovanie dát pre ďalšie generácie. Celý proces spočíva v konverzácii digitálneho obsahu na svetlocitlivý analógový film. Podľa Piql si výsledný produkt môžeme predstaviť aj ako premenu dát na veľké QR kódy.

ZDROJ | D-Wave

 

Možné je nahrať všetky typy súborov od textových dokumentov cez nahrávky, fotky až po audiovizuálne stopy. Následne sa premenia na spomínané filmy, ktoré majú vydržať drsné podmienky a ich životnosť sa pohybuje medzi 500 – 1 000 rokmi.

Pozrite siPlex Cloud: stačí vám už iba dostatočne veľké cloud úložisko

Výhodou takéhoto typu úložiska je nezávislosť od internetu i keď v prípade, že sú servery online, je tento obsah dostupný. Taktiež môžu byť filmy fyzicky poslané.

Doteraz sa o takúto formu skladovania dát zaujíma len Brazília a Mexiko, i keď Nóri vyzývajú všetky krajiny uložiť do trezoru svoje poklady.

ZdrojLive Science

Komentáre k článku