Norm Glasses – rozšírte si realitu cez obyčajné slnečné okuliare

ZDROJ | Human Capable

Prvé a posledné okuliare pre rozšírenú realitu, ktoré dokázali uchvátiť celý svet, boli okuliare Google Glass. Boli však pomerne nápadné a nie veľmi praktické. To sa teraz pokúsia napraviť okuliare Norm Glasses, ktoré získali potrebné financovanie na portáli Kickstarter.

Ak by ste sa bez dodatočného kontextu pozreli na fotografiu okuliarov Norm Glasses, zrejme by ste ich nerozoznali od bežných slnečných okuliarov. Spoločnosti Human Capable sa to podarilo dosiahnuť aj napriek tomu, že okuliare ponúkajú pomerne pokročilé smart funkcie.

ZDROJ | Human Capable

Okuliare vážia zhruba 30-36 gramov aj napriek tomu, že sa v nich nachádza plnohodnotný čipset s vlastným operačným systémom postavenom na Androide, batéria, mikrofón, reproduktory, fotoaparát a samozrejme aj head up displej. Okuliare je tak možné použíť na bežné smartfónové veci, ako napríklad telefonovanie, navigovanie, počúvanie hudby, prehliadanie internetu a dokonca aj skenovanie QR kódov alebo čítanie mailov.

ZDROJ | Human Capable

Vstavaný displej má ponúkať “excelentnú kvalitu obrazu” a 20-stupňové zorné pole. Na ich ovládanie je možné použiť hlas, ale aj gestá pomocou dotykovej plochy na pravom ramienku okuliarov. Možnosti Norm Glasses je možné rozširovať pomocou aplikácií a dokonca aj dodatočných hlasových asistentov. V základe okuliare podporujú hlasovú asistentku Alexa od Amazonu.

Pozrite siZNAČKY | Amazon.com – od internetového kníhkupectva po technologického giganta

Výhoda takýchto okuliarov oproti bežnému smartfónu samozrejme spočíva v tom, že pri ich používaní môžete mať voľné ruky a pozerať sa priamo pred seba na cestu alebo na prácu. Priamo pred seba si tak napríklad môžete nechať zobraziť pokyny navigácie, návod na opravu zariadení alebo recept s časovačom.

ZDROJ | Human Capable

Čo sa týka konkrétnych hardvérových špecifikácií, okuliare poháňa dvoj-jadrový procesor s maximálnym taktom 1,2 GHz a operačnou pamäťou s kapacitou 1 GB. Systém sa podelí s používateľom o interné úložisko s kapacitou 8 GB.

Pozrite siApollo’s Moon Shot AR – nahliadnite do vesmírnych misií cez rozšírenú realitu

Výrobca neuvádza, koľko miesta bude zaberať systém a aké veľké budú jednotlivé aplikácie. V porovnaní s dnešnými štandardmi však ide o pomerne malú kapacitu úložiska. Okuliare majú pri neustálom používaní vydržať zhruba 4-5 hodín a 1-2 dni pri štandardnom používaní. V režime pohotovosti vydržia až štyri dni a do plna sa nabijú za 2 hodiny.

ZDROJ | Human Capable

Norm Glasses sú aktuálne vo fáze verejného financovania na portáli Kickstarter, kde si ich môžete predobjednať aj vy. V čase písania tohto článku bola ešte k dispozícii najlacnejšia varianta Super Early Bird za 239 dolárov. Objednávky budú odosielané v januári budúceho roku, pričom po skončení kampane cena okuliarov stúpne na 449 dolárov.

Ak vás možnosti okuliarov zaujali, vedzte že zo začiatku bude ich funkcionalita čiastočne obmedzená. V takzvanej prvej fáze budú podporovať hovory, správy, používanie fotoaparátu, nahrávanie zvuku, prehliadanie galérie, prehrávanie médií, navigáciu, zobrazenie času a počasia. Až v druhej fáze dostanú podporu emailu, poznámok, sociálnych sietí a streamingu živého videa.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojKickstarter

Komentáre k článku