Nokia spolupracuje s operátorom Orange na vývoji 5G sietí

ZDROJ | Nokia5G

Spolupráca známej značky telefónov a operátora Orange by mala priniesť 5G sieť so širokým prenosovým pásmom a podporou Internetu vecí (IoT).

Hlavným cieľom spolupráce je priniesť novú rýchlejšiu sieť všade, kde to bude možné. Spomína sa napríklad smart oblečenie, medzi ktoré môžeme zaradiť aj Project Jacquard, mýtne systémy a samozrejme autonómne vozidlá, ktoré potrebujú stabilné a rýchle pripojenie na internet.

Pozrite siDo roku 2022 bude pol miliardy 5G pripojení

5G
ZDROJ | Nokia

Pripojením týchto ale aj mnohých ďalších zariadení smart domácností by sa mal významne zvýšiť počet „používateľov“, ktorý by mal nový štandard hravo zvládnuť.

Dôležitým prvkom v dosiahnutí stability aj pri veľkom množstve pripojených zariadení bude takzvaný Dynamic Network Slicing, ktorý umožní konfiguráciu siete pre rozdielne potreby a prípady použitia.

5G

Vďaka širokému prenosovému pásmu by nemal byť problém streamovania videa v 8K UHD kvalite a herného VR obsahu. V súčasnosti sa však stále pracuje na štandarde 4,5G, no už čoskoro by mala byť spustená 4,9G sieť.

Štandard 4,5G podľa spoločnosti Nokia používa 90 zákazníkov a v priebehu tohto roka by chceli začať testovať 4,5 G Pro (desaťkrát rýchlejšia sieť ako súčasné 4G), čo má viesť k spomínanému 4,9G (niekoľko gigabitov za sekundu s odozvou na úrovni 10 ms). Nakoniec očakávané 5G s ešte lepšími parametrami.

5G

Orange taktiež podpísal partnerskú dohodu o realizácii pilotného projektu 5G technológií pre aplikácie v automobilovom priemysle so spoločnosťami Ericsson a PSA Peugeot Citroën.

Pozrite siEricsson, Orange a PSA spolupracujú na vývoji 5G pripojených vozidiel

Partnerstvo sa zameriava predovšetkým na komunikáciu medzi vozidlami (V2V – vehicle-to-vehicle) a vozidiel s infraštruktúrou (V2X – vehicle-to-infrastructure).

ZdrojNokia

Komentáre k článku