Nokia 2.1 – nízka cena, čistý Android a 4 000 mAh batéria

Fínsky výrobca dnes predstavil až tri nové modely. Okrem Nokia 3.1 a Nokia 5.1 sme sa dočkali aj dostupnej novinky s čistým Androidom a 4 000 mAh akumulátorom.

https://youtu.be/l6ZJ8dEJpIM

Základ tvorí 5,5-palcový displej, ktorý narástol takmer o 20 % v porovnaní s minuloročným zariadením. Obraz sa bude zobrazovať v HD rozlíšení (1 280 x 720 px). Nechýba ani oleofóbna vrstva, ktorá má uľahčiť čítanie obsahu na priamom slnku.

Čo sa ale spoločnosti nepodarilo vsadiť do smartfónu s cenou 115 USD je panel s moderným pomerom strán 18:9. Jedná sa tak o tradičný 16:9 displej. Čo ale tradičným nie je sú stereo reproduktory na prednej strane.

ZDROJ | Nokia

Vnútri nájdeme štvor-jadrový procesor Snapdragon 425 s taktom jadier 1,4 GHz. Grafickým čipom je Adreno 308. Vďaka tejto kombinácii má byť tohtoročná verzia až o 50 % rýchlejšia ako minuloročná generácia. Operačná pamäť RAM má len 1 GB, no nenáročnému operačnému systému Android Oreo 8.1 v edícii Go by táto hodnota mala postačovať.

Verzia Go prináša okrem nižšej náročnosti aj obmedzenia pre spotrebu mobilných dát, čo je kľúčové najmä pre používateľov smartfónov v krajinách, kde sú mobilné dáta stále príliš drahé. S tým súvisí aj odľahčenie aplikácií, ktoré vo verzii Go zaberajú menej miesta na úložisku. To má v tomto prípade 8 GB, no našťastie sa dá rozšíriť vďaka MicroSD karte.

ZDROJ | Nokia

Šetrilo sa potom aj pri kamerách. Tá zadná má 8 Mpx, pričom bližšie detaily zatiaľ nevieme. Predný selfie fotoaparát má rozlíšenie 5 Mpx.

Najväčším lákadlom novej Nokia 2.1 je na pomerne slabú výbavu veľká 4 000 mAh batéria. Tá je mimochodom najväčšia z tria predstavených smartfónov. Nabíjať sa bude cez MicroUSB konektor, USB-C sa tak nekoná.

ZDROJ | Nokia

Z ďalších vlastností môžeme spomenúť Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth vo verzii 4.2, OTG či dokonca aj 3,5 mm jack. Čoho sa ale v novinke nedočkáme je čítačka odtlačkov prstov. Používateľ si preto musí vystačiť so vzorom či číselným kódom.

Nokia 2.1 sa bude predávať za 115 dolárov, čo je len o 15 USD viac ako Nokia 1. Ak sa bude smartfón predávať za podobnú cenu aj u nás, mohol by sa stať populárnou voľbou napríklad pre deti, ktorým chcú rodičia kúpiť prvý inteligentný telefón.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojNokia

Komentáre k článku