Nissan Xmotion – 7 displejov, drevo a Koi kapor ako hlasový asistent

ZDROJ | Nissan

Nissan počas automobilovej výstavy v Detroite (2018 North American International Auto Show) predstavil unikátny koncept SUV Xmotion pre štyroch (+2), ktoré vyzerá síce futuristicky, no spája v sebe mnoho tradičných japonských prvkov. Čerešničkou je japonský kapor Koi, ktorý je hlasovým asistentom vo vozidle.

ZDROJ | Nissan

Unikátnosť konceptu tkvie hlavne v dizajne s ostrými hranami v kombinácii s najrôznejšími zaobleniami a výraznými prvkami. Už len svetlá v prednej maske navodzujú pocit čohosi nezvyčajného. Nissan sa vyhral s detailami a podsvietil dokonca aj svoje logo.

ZDROJ | Nissan

Bočné línie sú uhladené, koncept nemá ani kľučky dverí. Nepotrebuje ich, otvárajú sa automaticky. Navyše sa otvárajú proti sebe, takže nastupovanie do vnútra bez B stĺpika má byť ešte pohodlnejšie.

Akúsi drsnosť modelu podčiarkujú nezvyčajné kolesá, ktorých pneumatiky prechádzajú až do diskov kolies.

https://www.youtube.com/watch?v=P_JUScaZv28

Zaujímavým detailom sú červené pruhy v hornej časti dverí, ktoré pokračujú aj na zadnom „krídle“ nad zadným oknom. Zadná časť je pritom tiež maximálne vyhladená. Na prvý pohľad pôsobí nedokončene, no keď sa na vozidlo zadívate, určite vás zaujme.

ZDROJ | Nissan

Zadné svetlá sú inšpirované japonským stolárstvom. Mimochodom, Xmotion sa má čítať ako cross motion.

https://www.youtube.com/watch?v=SV_cEI45XBM

To najzaujímavejšie sa ale ukrýva po otvorení dverí. Trojfarebný interiér dopĺňa množstvo dreva, z ktorého je vyrobená dokonca aj stredová konzola tiahnúca sa naprieč celým vozidlom. Drevo je pritom spájané klasickou japonskou metódou kanawa tsugi. Centrálna konzola má evokovať most nad tečúcou riekou (podlaha).

ZDROJ | Nissan

Z dreva je aj časť prístrojovej dosky. Drevo má v tomto prípade navodzovať to staré, tradičné z Japonska. Drevené prvky sú navyše podsvietené červenou farbou.

ZDROJ | Nissan

Ak by toho bolo málo, Nissan pridal aj prvky rezbárskeho umenia Kumiko do sedadiel. Tie sú dvojfarebné. Biele sú vpredu, sýto červené zas vzadu. V kufri má byť možné vytvoriť ďalšie dve miesta na sedenie pre deti. Jemné vzory na poťahoch opäť odkazujú na rezbárske umenie Japoncov.

Vrcholom Nissanu Xmotrion je však hlasová asistentka s umelou inteligenciou v podobe japonskej ryby Koi. Grafika je tak efektná, že po naštartovaní auta prejde ryba z displeja v centrálnej konzole do obrovského displeja na palubovke úplne plynulo.

Na naštartovanie je pritom potrebné priložiť prst na snímač odtlačku. Tým sa rozsvietia všetky displeje, ktorých je v aute až 7. Na palubovke sú tri hlavné a dva bočné, displej dokonca nahrádza aj stredové spätné zrkadlo. Aj bočné spätné zrkadlá chýbajú, nahradili ich kamery.

ZDROJ | Nissan

Celý infotainment systém v novom Nissane Xmotion Concept je možné ovládať gestami, ale vraj aj pohybmi očí. Ako, to už automobilka nespresňuje. Vďaka tomu sa má ale vidič minimálne rozptyľovať a sústrediť sa na šoférovanie. To ale nebude veľmi musieť, Xmotion má byť totiž pripravený na autonómne fungovanie.

ZDROJ | Nissan

Hoci ide o koncept, Nissan sa nechal počuť, že Xmotion (ako aj ďalšie podobne unikátne štúdie z nedávnej minulosti) ukazuje, ako budú vyzerať vozidlá Nissanu v blízkej budúcnosti.

ZDROJ | Nissan
ZDROJ | Nissan
ZDROJ | Nissan
ZDROJ | Nissan
ZDROJ | Nissan

ZdrojNissan

Komentáre k článku