Nissan Leaf novej generácie ukáže svaly

Elektromobily Tesla sú síce možno najlukratívnejšie a najprestížnejšie, ale nie sú trhovou jednotkou. Aspoň zatiaľ. Môže to zmeniť tromf v podobe Gigafactory, najväšej fabriky na výrobu batérií, a pripravovaného vozidla strednej triedy Model 3.

Pozrite siNissan Leaf bez vodiča brázdi japonské diaľnice

Momentálne je však už päť rokov po sebe najpredávanejším čistým elektromobilom Nissan Leaf. Tohto prvého sériovo vyrábaného elektromobilu sa predalo od roku 2010 na celom svete vyše 224 000 kusov, čo je viac ako sumár všetkých modelov Tesly.

Nissan-60-kWH-IDS-battery
ZDROJ | InsideEVs

Najúspešnejším trhom pre elektromobily (v prepočte na počet obyvateľov) je Nórsko a platí to aj pre Nissan Leaf, ktorého tam jazdí 25 tisíc kusov. Aj v roku 2016 je v Nórsku Nissan Leaf najpredávanejším elektromobilom a tretím najpredávanejším vozidlom celkovo. Len v tomto roku sa už predalo 2450 elektromobilov Nissan Leaf, čo je medziročne viac o 58,7 %.

Pozrite siElektromobily s dojazdom nad 300 km chystá Nissan aj GM

Nissan Leaf je populárny aj napriek 24 kWh batérii, ktorá mu v aktuálnej verzii umožňuje dojazd len 199 km. Ale automobilka nič nenecháva náhode a batérie priebežne posilňuje. Najnovšia verzia s 30 kWh batériou ponúka dojazd 250 km podľa európskych noriem NEDC.

 

Nissan_current-30-kwh-LEAF-battery-pack-and-60-kWh-IDS
ZDROJ | InsideEVs

Nová 60 kWh batéria pre budúcu generáciu Nissan Leaf (vpravo) v porovnaní s 30 kWh batériou. Veľkosť je približne rovnaká.

To už je celkom slušné, hoci Nissan tak stále nemôže konkurovať súčasným Teslám Model S, Model X, ani pripravovanému Modelu 3. Zástupcovia Nissanu však potvrdili, že Leaf novej generácie dostane batériu s dvojnásobnou kapacitou. 60 kWh energie má zaistiť dojazd 365 km na jedno nabitie podľa štandardu EPA.

nissan-60-kwh-battery-high-density-stack
ZDROJ | InsideEVs

Výkonný batériový balík od LG Chem. Z takých je zložená nová batéria pre Nissan Leaf.

Batéria má mať pritom zhruba rovnaké rozmery, ako súčasná 30 kWh batéria a články pochádzajú z dielne LG Chem. Batériou s kapacitou 60 kWh bol vybavený aj koncept elektromobilu Nissan IDS (na titulnej fotke), ktorý automobilka predstavila na vlaňajšom autosalóne v Tokiu.

Pozrite siNissan našiel silnú alternatívu pre elektromobily – alkohol

Parametre dojazdu novej generácie Nissanu Leaf teda vyzerajú sľubne, otázne však je, či to bude v boji s konkurenciou postačovať. Nová verzia by sa mala na trhu objaviť v roku 2018, no už koncom tohto roku pripravuje príchod na trh Chevrolet Bolt (dojazd so 60 kWh batériou 320 km) a v roku 2017 nastúpi očakávaná Tesla Model 3. Tá by mala s najslabšou batériou prekonať na jedno nabitie 346 km.

ZdrojInsideEVs

Komentáre k článku