Nissan Leaf bez vodiča brázdi japonské diaľnice

K spoločnostiam ako napríklad BMW, Volvo alebo Google, ktoré už dlhšiu dobu vyvíjajú vlastné automobily schopné autonómnej jazdy sa pridala aj automobilka Nissan. Tá v domácom Japonsku otestovala elektrický Leaf, ktorý išiel po diaľnici bez vodiča.

Nissan Leaf autonómne riadenie

PREČÍTAJTE SI
Už v roku 2014 budú Volvá šoférovať za vás!
Samošoférujúce BMW sa ženie diaľnicou, chcete ho?

Nissan si pre vývoj svojho autonómneho vozidla vybralo model elektrického malého auta Leaf. Voľba to nie je náhodná, nakoľko sa Nissan vyjadril, že okrem komfortu a bezpečnosti cestovania v budúcnosti, ktorú by práve autonómna jazda mala priniesť, sa chce rovnakou mierou venovať aj ekológii. Navyše by Nissan chcel už v roku 2020 priniesť autonómne autá v sériovej výrobe. Rok 2020 bude veľmi zaujímavý, nakoľko na tento rok pripravuje oficiálne uvedenie autonómnych modelov niekoľko popredných výrobcov.

Prvej jazdy autonómneho elektromobilu Nissan Leaf sa zúčastnil aj japonský premiér Shinzo Abe, ktorý týmto činom chcel prezentovať naklonenosť japonskej vlády k vývoju autonómnych áut v Japonsku. Leaf funguje iba ako základňa pre vývoj technológie autonómneho riadenia a výsledné auto, ktoré by sa malo objaviť v roku 2020 bude iné. Technológia od Nissanu samozrejme používa niekoľko laserových skenerov a radarov, ako aj kamier, ktoré detekujú chodcov a aktuálne podmienky na ceste. Aký je váš názor na autonómne riadenie? V redakcii chápeme jeho výhody, ale na druhú stranu sa tešíme aj z možností, ktoré poskytuje bežné riadenie, tak ako ho poznáme teraz.

Nissan Leaf autonómne riadenie


Foto: Nissan

Komentáre k článku