Nissan IMx ukazuje budúcnosť (elektro)mobility

ZDROJ | Nissan

Možno to vďaka „mäkšiemu“ marketingu tak nevnímame, ale synonymom elektromobility dnes nie je Tesla, ktorej sú plné médiá, ale japonská automobilka Nissan. Jej Nissan Leaf je totiž bezkonkurenčne najpredávanejším elektromobilom na svete.

Pozrite siNový Nissan Leaf prejde na jedno nabitie iba o trochu viac

To dáva Nissanu slušný mandát vyjadrovať sa aj k budúcnosti elektromobility. Na aktuálnom autosalóne v Tokiu ukázala automobilka elektrický, autonómne jazdiaci crossover, ktorý má reprezentovať budúcnosť mobility ako takej. Nissan IMx je podľa automobilky „stelesnením“ budúcnosti v podobe „Nissan Intelligent Mobility“.

ZDROJ | Nissan

Auto vyzerá vskutku veľmi zaujímavo z exteriéru, aj z interiéru. Riešenie akcentuje hlbšie prepojenie vodiča s automobilom jeho pozíciou spoľahlivého partnera pre bezpečnejšie a príjemnejšie cestovanie.

ZDROJ | Nissan

To, pravda, nejde celkom dokopy s robotickým autom, ktoré má hlavne dobre slúžiť a nešpekulovať kto je partner, a kto nie je. Nissan Imx však počíta aj s možnosťou, že občas máte radi veci pod vlastnou kontrolou. Za týmto účelom umožní vytiahnuť z prístrojovej dosky volant a môžete šoférovať sami.

Pozrite siHyundai IONIQ Electric – vydarený elektromobil za primeranú cenu

Pohon zabezpečujú dva elektromotory – jeden pre každú nápravu – s výkonom 2 x 320 kW (435 HP) s krútiacim momentom 700 Nm. Nešpecifikovaná batéria má zaistiť dojazd slušných 600 km, ale chýba informácia, podľa akej normy.

https://www.youtube.com/watch?v=pAtLfDToQBQ

Budúca generácia systému autonómnej jazdy ProPilot zaručí dokonalé pohodlie. Po aktivácii autopilota sa volant skryje v prístrojovke, a sedadlá sa posunú dozadu tak, aby mali vodič a spolujazdec dostatok priestoru na „voľnočasové aktivity“. Nissan hovorí, že otvorené usporiadanie interiéru je založené na tradičnom dizajne japonského bývania.

K dispozícii je tiež interaktívna palubná doska s OLED displejom a prístrojová doska, ktorá zobrazuje vonkajšie podmienky na cestách, pričom poskytuje cestujúcim plnú kontrolu nad systémami vozidla.

ZDROJ | Nissan

Spomína sa aj schopnosť Nissanu IMx automaticky zaparkovať na mieste s prípojkou do miestnej elektrickej siete, kde môže prebytočnú elektrinu „predávať“ naspäť do siete.

Táto obľúbená myšlienka, sledujúca využitie elektromobilov ako stabilizačných prvkov rozvodnej sústavy v smart sieťach, dáva zmysel, keď parkujete doma. V spojitosti s verejnou rozvodnou sieťou už taká zaujímavá nie je.

Pozrite siMercedes-Benz plánuje do roku 2022 elektrickú verziu všetkých vozidiel

Stačí si spomenúť, ako dramaticky klesajú výkupné ceny prebytkovej elektriny z fotovoltaických domácich elektrární. Vybiť si batériu na parkovisku za pár drobných, aby ste potom museli cestovať domov taxíkom, asi nebude úplne „smart“ nápad.

Hoci sa automobilka vyjadrila, že Nissan Imx by sa mohol dostať do výroby už čoskoro – v priebehu „niekoľkých rokov“, netreba si robiť ilúzie. Ide o koncept, ktorý má ukázať, ako by mohli vyzerať autonómne elektromobily v (blízkej) budúcnosti. Ale zdá sa, že budú vyzerať viac, ako dobre.

ZdrojMashable

Komentáre k článku