Nimbus Data predstavilo rekordný SSD disk s kapacitou 100 TB

Spoločnosť Nimbus Data predstavila 3,5-palcový SSD disk ExaDrive DC100 s kapacitou 100 TB, čo je doteraz najväčší SSD disk, aký bol kedy vyrobený. Do svojej počítačovej zostavy si ho zatiaľ nekúpite.

Kým Samsung pred mesiacom predstavil 2,5-palcový SSD disk s rekordnou kapacitou 30 TB, do teraz najväčší 3,5-palcový SSD disk vyrábal Seagate a to s kapacitou 60 TB. Od dnes už toto prvenstvo patrí spoločnosti Nimbus Data, ktorá predstavila disk ExaDrive DC100 s kapacitou 100 TB. Takáto kapacita dokáže poňať až 20 miliónov skladieb, či 20 000 HD filmov. Nimbus Data pri tomto SSD disku využila technológiu 3D NAND pamäte.

Pozrite siSamsung má opätovne  2.5″ najväčšie SSD s kapacitou 30 TB

Inovácie však nenastali iba v kapacite. Nový disk má spotrebovávať až o 85 % menej energie na 1 TB, čo vo výsledku znamená, že sa náklady na skladovanie 1 TB znížia o 42 %. To by mohlo výrazne pomôcť v adaptácii veľkokapacitných SSD diskov v serverových spoločnostiach a pri cloudových službách. ExaDrive DC100 dokáže spracovať 100 000 vstupných a výstupných operácií za sekundu s priepustnosťou 500 MB/s.

Zrejme už správne predpokladáte, že si takýto SSD disk nebudete môcť kúpiť na vlastnú spotrebu a to nie len pre to, že je primárne určený do podnikov, ale hlavne preto, že jeho cena sa zrejme bude pohybovať v hladine niekoľkých desiatok tisícov dolárov. Bežní spotrebitelia si na takúto kapacitu budú musieť ešte zopár rokov počkať.

ZdrojNimbus Data

Komentáre k článku