Nikon COOLPIX P950 má rovnaký 83x zoom, ale viaceré vylepšenia

ZDROJ | Nikon

Nikon okrem nového full-framu na CES 2020 predstavil aj nový model zo série ultrazoomov, model COOLPIX P950. Novinka je veľmi podobná s predchodcom, dokonca aj objektív je rovnaký, ponúka rovnako 83x optický zoom.

Nikon počas CES 2020 v Las Vegas predstavil nie len nový full-frame D780, ale aj vynovený ultrazoom COOLPIX P950. Ten je na prvý pohľad rovnaký, ako predchodca, viac ako 4 roky starý model P900.  Na ten druhý pohľad v novinke ale pribudli praktické funkcie, ktoré určite mnohí ocenia.

Telo je takmer rovnaké, zmeny sú len milimetrové. Rovnako je príbuzný aj dizajn. Pribudli ale koľajničky na príslušenstvo, predný grip je o čosi masívnejší, pri objektíve pribudol nový roller pre presnejšie ovládanie apod.

ZDROJ | Nikon

Objektív však ostal rovnaký. Ponúka rovnaký rozsah 24 – 2 000 mm, čo predstavuje 83-násobné optické priblíženie. Svetelnosť je od f/2,8 do f/6,5. Objektív je z 16 prvkov v 12 skupinách, nechýbajú ED a Super ED členy.

Novinkou je vylepšená stabilizácia, ktorá využíva samostatný čip určený len pre systém stabilizácie. Fotenie z ruky by tak nemalo byť problém ani v horších svetelných podmienkach s dlhšími časmi.

ZDROJ | Nikon

Za objektívom je 16 Mpx BSI CMOS snímač s veľkosťou 1/2,3″, ktorý na autofókus využíva detekciu kontrastu. Sekunduje mu procesor Expeed.

Poteší aj podpora snímania do RAW. Dáta sa ukladajú na SDXC kartu. Slot je jeden, podporovaný formát je UHS I. Na pripojenie k počítaču je možné použiť microUSB port, k monitoru za microHDMI port. K dispozícii je aj Wi-Fi 4 či Bluetooth 4.1. Batéria má zvládnuť 290 CIPA záberov.

ZDROJ | Nikon

Novinke nechýba možnosť natáčania 4K Ultra HD videí pri 30 fps, Full HD je možné natáčať s 60 fps. Chýbať nemajú ani časozberné videá, resp. zábery. Videá je možné natáčať aj v špeciálnom manuálnom režime Movie Manual. Poteší tiež 3,5 mm audio port pre mikrofón.

ZDROJ | Nikon

Displej o čosi narástol, má 3,2″ uhlopriečku a VGA rozlíšenie. Je dotykový a plne výklopný. Výrazne lepší je však elektronický OLED hľadáčik s rozlíšením veľmi slušných 1 024 x 768 px.

Novinka sa na trhu objaví už čoskoro s cenou 879 €.

ZDROJ | Nikon

ZdrojNikon

Komentáre k článku