Nikola bude vyrábať smetiarske autá, plne elektrické, tiché a ekologické

ZDROJ | Nikola Corporation

Nikola Corporation nie je pre vás, našich čitateľov, už vôbec neznámou spoločnosťou. Okrem už známeho ťahača Nikola Tre už poznáme aj pick-up Badger s dojazdom 1 000 km. Nikola ale dodnes žiadny elektromobil či už na batérie, alebo čisto na vodík, nevyrobila. Pomôcť má ale najnovšia objednávka na tisícky smetiarskych vozidiel, ktorá zvýšila cenu akcií a tým pomohla i samotnej firme rozbehnúť výrobu.

Pozrite siNikola Motor – od snov bližšie k realite

ZDROJ | Nikola

Americká spoločnosť Republic Services podala objednávku na 2 500 až 5 000 plne elektrických malých nákladných automobilov Nikola, ktoré nadstaví pre účely zberu odpadu. Aj o nadstavbu sa má pritom postarať Nikola.

Smetiarske automobily vyrába mnoho spoločností, no len minimum ich dokáže robiť tiché a ekologické (napríklad Volvo). Výhodou elektrického smetiarskeho vozidla nie je len jeho ekologickosť, keďže bežne stojí a rozbieha sa každých pár metrov, ale aj jeho tichosť.

Elektrické vozidlá sú známe tým, že sú tiché, smetiarske sú pravý opak, keďže tie využívajú obrovský naftový motor aj pri operovaní so smetnými nádobami a kontajnermi. Elektrické smetiarske auto bude prakticky úplne tiché. Samozrejme, hluku z vyklápania a prípadného búchania nádobami sa asi nezbavíme, no otravného hlučného naftového hluku áno.

Pozrite siNikola bude mať vlastné vodíkové stanice

Malý nákladný automobil Nikola Refuse pre Republic Services bude postavený na platforme Nikola Tre, no s menším dojazdom okolo 240 km zjavne práve kvôli využívaniu elektrickej energie zo 720 kWh batérie na vyklápací mechanizmus. Výkon 1 000 konských síl ale bude zachovaný, takže aj plne naložené vozidlo nebude mať problém s jazdou v kopcovitom teréne.

Nikola vypočítala, že na jedno dobitie by malo smetiarske vozidlo vyprázdniť do 1 200 zberných nádob. Dodávka malých nákladných automobilov má začať v roku 2023, prvé testy majú prebehnúť v roku 2022, takže automobilka má ešte čas na ich výrobu. Dodať 2 500, resp. 5 000 vozidiel ale nebude jednoduché.

ZDROJ | Nikola Motor Company

ZdrojNikola

Komentáre k článku