Nike chce zlepšiť výkony športovcov na LOH 2020 technologickými teniskami

Spoločnosť Nike predstavila riešenia, pomocou ktorých by mali bežci, basketbalisti a futbalisti podať lepší výkon, prípadne prekonať rekordy.

Pri predstave spojenia technológií a športového oblečenia nám možno začne fantázia pracovať až priveľmi divoko a dostaneme sa cez istú hranicu, kedy si povieme, že spájať tieto dve veci dokopy je nezmysel. Pravdou však je, že spojenie technológií a športového oblečenia vylepšuje výkon práve v posledných sekundách, či stotinách sekúnd, ktoré rozhodujú o výsledku.

ZDROJ | Nike

Inovácie od spoločnosti Nike sme vám už predstavovali viackrát. Pravdou je, že išlo skôr odvážnejšie návrhy, ktoré boli tak trochu sci-fi. Nike však dokáže spájať technológie a svoje športové oblečenie naozaj efektívne. Ostatne, dôkazom je aj to, že sa v spoločnosti zamerali na zlepšenie výkonu športovcov na blížiacich sa letných Olympijských hrách 2020 v Tokiu.

Nike predstavilo hneď niekoľko radov obuvi pre nadchádzajúce olympijské hry. Ide o Nike Zoom Viperfly, Air Zoom BB pre basketbalistov, Air Zoom Mercurial pre futbalistov a Nike Air Zoom Alphafly NEXT% pre bežcov. Všetky novinky v sebe kombinujú výsledky mesiacov výskumov zameraných na pohyb a zvýšenie efektivity športovcov.

ZDROJ | Nike

Nike Research Lab sa zameriava na biomechaniku, fyziológiu a ľudské správanie sa, všetko toto vyhodnocujú vedeckými dátami a využívajú ich pri vývoji svojej obuvi. Dáta sú získavané v spolupráci s prvotriednymi atlétmi, ktorí sú počas tréningov meraní na výkon, pohyb alebo únavu. Pomocou nameraných dát dokázali v Nike určiť momenty z výkonu, kedy je športovec najviac unavený alebo kedy môže nastať akýkoľvek typ núdze, a podľa týchto vedomostí dizajnéri navrhovali obuv.

Môže sa zdať, že Nike vsádza na honosnú marketingovu prezentáciu a šitie topánok len dokáže veľmi zaujímavo prezentovať. Nech je ako je, po tom, čo v roku 2017 vyšiel model Nike Zoom Vaporfly Ellite tí najlepší bežci sveta sa húfne začali zaujímať o riešenie od Nike a vo veľkom tieto tenisky používať.

Eliud Kipchoge ako prvý človek vôbec zabehol maratón pod 2 hodiny. ZDROJ | Nike

O rok neskôr spoločnosť pridala penu ZoomX a technológiu doštičiek z uhlíkových vlákien a bežci v teniskách Nike ZoomX Vaporfly NEXT% zlepšili svoje výkony v priemere o 4%. Výsledok sa mal dosiahnuť vďaka tomu, že bežci pociťovali menšiu únavu. Opäť si môžete povedať, že ide o marketing. Možno. V každom prípade, New York Times realizovali vlastnú štúdiu a prišli s výsledkom, že technické tenisky od Nike zlepšujú výkon bežcov o 5 %.

Tenisky boli prítomné, keď Eliud Kipchoge ako vôbec prvý človek v histórii zabehol maratón pod dve hodiny, tiež keď sa Sifan Hassan stala historicky prvou ženou, ktorá získala zlatú medailu v behu na 1 500 aj 10 000 metrov, alebo keď Brigid Kosgei vytvorila svetový rekord v maratóne žien.

ZDROJ | Nike

Zrejme tu teda máme riešenie od Nike, ktoré naozaj pomáha vylepšovať športový výkon. Podarí sa Nike posunúť ďalej a pomôcť športovcom svetové rekordy opäť prekonať? Spoločnosť je presvedčená, že áno. Počas výskumov totiž prišli na to, že pri 100 metrovom behu, je najpomalších posledných 20 metrov. Bežci teda začínajú spomaľovať ešte pred prekročením cieľu. Nike si dali za úlohu tento jav odstrániť.

Nike Air Zoom Viperfly majú na podrážke hroty, ktoré sú uspôsobené špeciálne na beh na 100 metrov. Ďalej sú tieto tenisky navrhnuté tak, že ich špička, resp predná časť je z hustejšieho výpletu, ako päta. Dôvod je ten, že bežci na 100 metrov sa počas behu pätou takmer nedotýkajú zeme. Dotyk päty so zemou sa zvyšuje pri nastupujúcej únave, počas posledných 20 metrov behu, teda podrážka je pri päte pružnejšia, aby eliminovala vplyv únavy.

ZDROJ | Nike

V prípade skúmania basketbalistov Nike neprišli so žiadnymi prekvapivými výsledkami. Výkon konštantne klesá počas celej hry a najväčšia únava prichádza počas poslednej štvrtiny. Dizajnérsky tím, ktorý mal na starosti basketbalové tenisky Nike Air Zoom BB, musel na základe týchto zrejmých faktov ponúknuť riešenie, ktoré by vylepšilo výkon. Tím si uvedomil paralelu medzi výkonom počas basketbalového zápasu a priebehom únavy počas 100 metrového behu a riešenie bolo na svete.

ZDROJ | Nike

Basketbalové tenisky od Nike majú v päte penu Nike React, ktorá bola predstavená v júni 2017. Okrem toho, že ide o ľahký a trvanlivý materiál, pena tlmí dopady a absorbovanú energiu dokáže vrátiť späť. Teda basketbalista získa podporu v každom jednom kroku.

Pozrite siNike Adapt Huarache – tenisky s automatickým šnurovaním a svetielkami

Zlepšiť výkon futbalistu je prirodzene o niečo komplikovanejšie, nakoľko pri uvažovaní o topánke museli v Nike pracovať aj s dotykom lopty a kopačky. Riešenie je pomerne jednoduché, žiadalo sa získať lepšiu symbiózu pri dotyku topánky a lopty pomocou materiálov.

ZDROJ | Nike

Model kopačiek Air Zoom Mercurial má povrchovú úpravu z materiálu, ktorý sa nazýva Flyprint a je tlačený na 3D tlačiarni. Týmto materiálom sa spoločnosť opäť vracia do roku 2017. Bol totiž použitý na Nike Zoom Vaporfly Elite. Jedinečnosť tohto materiálu spočíva najmä v tom, že jeho povrch nie je jednoliaty a vďaka 3D tlači je možné ho prispôsobiť každému hráčovi presne na mieru.

Kopačky sú pri špičke tiež vybavené technológiou Air Zoom, teda 4,5 milimetrovými bublinami, ktoré znižujú únavu, dávajú na trávnatom povrchu pocit lepšej stability, minimalizujú energetické straty a znižujú namáhanie členku. Nechýbajú ani doštičky z uhlíkových vlákien, ktoré však majú odlišné spracovanie v porovnaní s bežeckými teniskami, no rovnako pracujú s energiou pri behu.

Čo si o týchto riešeniach od Nike myslíte? Má sa podľa vás športový výkon vylepšovať takýmto spôsobom?

ZdrojNike,techcrunch.com

Komentáre k článku