Netgear prináša prvé routre s novou generáciou Wi-Fi 6

ZDROJ | Netgear

Wi-Fi 6 je nový, ešte nezavedený štandard, ktorý sa označuje aj ako 802.11ax. Používateľ dnes jeho potenciál naplno nevyužije, aj keď výrobcovia už začínajú pomaly predstavovať prvé zariadenia s touto podporou. Netgear ukázal rovno dva modely, jeden sa už predáva.

Netgear predstavil dva nové routre – Nighthawk AX8 a Nighthawk AX12. Sú to špičkové smerovače, ktorých teoretické rýchlosti presahujú možnosti domácich internetových pripojení, ich výnimočnosť je práve v podpore štandardu Wi-Fi 6.

https://youtu.be/RswCYd8X-sQ

Oba zariadenia majú podobný vzhľad, ktorý sa veľmi nepodobá na štandardné routre, aké poznáme. Po bokoch majú krídelká, v ktorých sú zabudované antény umožňujúce optimalizovanie ich najlepšieho výkonu, aspoň tak to tvrdí samotná firma.

ZDROJ | Netgear

Nighthawk AX8 sa začal v týchto dňoch predávať, Nighthawk AX12 príde na trh v prvom, alebo druhom štvrťroku 2019. AX8 je navrhnutý tak, aby dodával až štyrikrát väčšie dátové prenosy ako pri Wi-Fi 5. Router má nové technológie OFDMA, MU-MIMO, 160 MHz kanálovú podporu a 1024 QAM, vďaka ktorej je zvýšená celková efektivita siete.

https://youtu.be/DGYPwVf1GmE

Router je poháňaný 64-bitovým štvorjadrovým procesorom s 1,8 GHz frekvenciou. Je navrhnutý tak, aby prenášal gigabitové dáta s takmer nulovým zaťažením CPU. Dodatočný štvorjadrový koprocesor spracováva LAN-WAN, čím je zabezpečená dostupnosť hlavného procesora pre všetky ostatné aplikácie. Vysokorýchlostné simultánne pripojenia dovolia plynulé prehrávanie streamingu videa v ultra-HD 4K a hranie hier bez sekania.

ZDROJ | Netgear

Dizajn routra naznačuje príchod novej generácie. Pod „krídlami“ ukrýva štyri výkonné antény, ktoré zabezpečujú najlepší výkon a spoľahlivé pokrytie Wi-Fi signálom celý interiér alebo exteriér. Zariadenie sa dá upevniť aj na stenu, čím sa môže signál vyhnúť ďalším prekážkam (stoly, kreslá a podobne).

Pozrite siNajrýchlejšie Wi-Fi 802.11ax prichádza

Nighthawk AX8 zabezpečuje maximálnu rýchlosť 6 Gbps (1,2 + 4,8 Gbps), má dva USB-C porty a šesť portov pre rýchle káblové pripojenie. Router je samozrejme spätne kompatibilný s Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac.

Ako sme spomínali, Nighthawk AX8 sa už začal predávať. Cena je 399,99 dolárov, čo je pomerne veľa. Horšie však je, že momentálne výkon tohto routra naplno nevyužijete, ostatné zariadenia, ktoré doma pripájate na Wi-Fi podporujú staršie štandardy. Potrvá zrejme pár rokov, kým ich všetky vymeníte za nové, spĺňajúce Wi-Fi 6. Pri tejto príležitosti si môžete pre zábavu spočítať, z koľkých zariadení sa vlastne na domácu „wifinu“ pripájate.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

 

ZdrojNetgear

Komentáre k článku