Neprasknuteľná pneumatika Bridgestone bez vzduchu a plne recyklovateľná

Japonský výrobca pneumatík Bridgestone nedávno predstavil zaujímavý koncept pneumatiky, ktorá by sa mala čoskoro dostať aj do výroby. Nová pneumatika je na rozdiel od konvenčných neprasknuteľná a nemá v sebe žiadny stlačený vzduch. Áno, run-flat pneumatiky tu už máme, ale toto je niečo celkom iné.

 Bridgestone Air-free Tyre

 

Nová pneumatika s viac ako zaujímavým dizajnom svojho vnútrajška bola testovaná a priamo na motoristickej výstave aj prezentovaná na malom elektromobile. Všimnite si dizajn vnútra, ktorý sa skladá z množstva lamiel. Tie by mali podľa výrobcu absorbovať všetky nerovnosti ako klasická pneumatika, takže z komfortu jazdy vám neuberie prakticky nič. Rovnako vás uchráni aj od stresov a riešenia rezervy či sady na opravovanie pneumatík. Jediným negatívom je súčasné obmedzenie veľkosti na 9 palcov, nosnosť jednej pneumatiky len 150 kg a určite aj cena, ktorá bude určite vysoká.

Bridgestone Air-free Tyre

Na druhej strane výrobca tvrdí, že pneumatika je 100% recyklovateľná a určite sa dostane aj do výroby, na rozdiel od konkurenta Michelin, ktorý sa o podobný systém pokúša od roku 2006. Na trhy by sa mala novinka vo veľkosti pre automobily dostať do roku 2015, pričom ostré testy by mali začať v roku 2013. Uvidíme.

 Bridgestone Air-free Tyre

Foto: Bridgestone

Komentáre k článku