Nepomohla ani pandémia, skleníkové plyny produkujeme čoraz viac a rýchlejšie

ZDROJ | Alexander Popov

Svetová meteorologická organizácia (WMO) zverejnila správu o produkcii skleníkových plynov za minulý rok. Ľudstvo aj napriek celosvetovej pandémii vyprodukovalo za toto obdobie v rekordnom tempe rekordné objemy CO2.

Len pár dní pred začatím konferencie OSN o klimatických zmenách zverejnila Svetová meteorologická organizácia podrobnú správu o produkcii skleníkových plynov za rok 2020. Výsledky sú viac alarmujúce a snahou WMO je, aby to tak najmä v týchto kľúčových dňoch vnímali aj politické špičky.

Globálny priemer koncentrácie oxidu uhličitého podľa správy WMO vlani dosiahol nové maximum 413,2 častíc skleníkových plynov na milión. Nárast v priebehu minulého roka bol vyšší ako v minulých rokoch počas posledného desaťročia a to aj napriek poklesu emisií oxidu uhličitého z fosílnych palív o 5,6 % z dôsledku celosvetových obmedzení v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Organizácia taktiež upozorňuje na vývoj klímy v niektorých častiach amazonských pralesov, ktoré z dôvodu odlesňovania a zníženej vlhkosti prestali oxid uhličitý pohlcovať a začali ho naopak produkovať. Tento problém sa má týkať najmä juhovýchodnej časti, nie celých amazonských pralesov.

Pri súčasnom tempe rastu skleníkových plynov môžeme očakávať, že do konca tohto storočia stúpne priemerná teplota na Zemi o 1,5 až 2 stupne Celzia,“ uvádza sekretár WMO Petteri Taalas.

Kritická hranica 400 častíc na milión bola prekonaná ešte v roku 2015 a z roka na rok sa táto hodnota zvyšuje. Pod ľuďmi vyprodukované skleníkové plyny sa podpisuje až z dvoch tretín spaľovanie fosílnych palív, ako je ropa a plyn, ako aj výroba cementu.

ZdrojAssociated Press

Komentáre k článku