Nendo a Molten vytvorili futbalovú loptu, ktorá vám nesfúkne

ZDROJ | Nendo/Molten

História futbalu siaha tak ďaleko, že by sa mohlo zdať, že na jej elementárnej súčasti, teda samotnej futbalovej lopte, už snáď ani nie je čo vylepšovať. Dizajnérske štúdio Nendo a výrobca lôpt Molten však dokazujú opak.

Výsledkom spolupráce japonského dizajnérskeho štúdia Nendo a spoločnosti Molten, ktorá vyrába lopty pre viaceré športové ligy, je tzv. my football kit. Pojem „kit“ môže pôsobiť v spojitosti s jednoduchým produktom, akým je futbalová lopta, pomerne zvláštne. Dôvodom je však fakt, že túto loptu s revolučným dizajnom si po rozbalení nenafúknete, ale sami poskladáte.

https://youtu.be/gwztBl3U2A8

My football kit tvorí 54 samostatných súčastí, po ktorých pospájaní získate dokonalú sférickú loptu s prázdnym vnútrom. Aj keď vo vnútri tejto lopty nie je textilná duša napustená vzduchom, pri hraní má poskytovať rovnaké vlastnosti vrátane pružnosti. Postarať sa o to majú práve dômyselne poskladané súčasti vyrobené z recyklovaného polypropylénu a elastomérnej syntetickej živice.

ZDROJ | Nendo/Molten

Použité materiály zároveň zabezpečujú, že v prípade poškodenia štruktúry lopty nedôjde len tak ľahko k úrazu či porezaniu o ostré hrany jej súčastí. Pokiaľ sa niektorá časť lopty poškodí alebo stratí, hráči si ju budú môcť okamžite opraviť pomocou náhradných dielov. Tieto náhradné diely navyše môžu byť aj rôznej farby a tak si každý majiteľ či futbalový tím môže poskladať vlastnú loptu s vlastným dizajnom, resp. farbami daného tímu či mesta.

ZDROJ | Nendo/Molten

Nendo a Molten vytvorili túto loptu najmä pre regióny, v ktorých nie sú klasické futbalové lopty a k ním potrebné pumpy či kompresory ľahko dostupné. Okrem jednoduchej opravy má modulárna štruktúra lopty výhodu aj pri jej preprave. Do jednej krabice sa ich v porovnaní s bežnými loptami zmestí namiesto 12 až 20.

ZDROJ | Nendo/Molten

My football kit vyzerá v tejto chvíli ako skutočne zaujímavý koncept, pri ktorom je však stále otázna jeho cena a vlastne aj to, či sa vôbec skutočne dostane na trh. Na tieto otázky zatiaľ spoločnosti Nendo a Molten odpovede neponúkajú.

ZDROJ | Nendo/Molten

ZdrojNendo

Komentáre k článku