Nemci povolili testy autonómnych vozidiel na svojich cestách

Nemecko sa stalo prvou krajinou Európy, v ktorej budú môcť automobilky testovať svoje autonómne automobily. Povoľuje to nová legislatíva, ktorú schválil tamojší parlament koncom minulého týždňa.

ZDROJ | BMW

Nemecko, ako sídlo najväčších automobiliek sveta, sa tak stane ďalšou krajinou sveta, v ktorej budú môcť výrobcovia naplno testovať svoje autonómne vozidlá.

Pozrite siJužná Kórea otvorí K-City – raj pre autonómne autá

Podľa nových zákonov je však nutné, aby za volantom sedel vodič, ktorý vie v prípade potreby zasiahnuť do autonómneho riadenia. Nemusí mať však ruky na volante, dokonca nemusí sledovať ani premávku.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Legislatíva zároveň určuje nutnosť mať vo vozidle tzv. čiernu skrinku, ktorá by v prípade nehody bola schopná podať relevantné informácie o tom, čo sa s autom dialo. To pre prípad, že by kolízii nestihol zabrániť ani testovací vodič, príp. či chyba bola v elektronike alebo vo vodičovi.

Vodič bude zodpovedný len za prípadné nehody, ktoré sa udejú v čase jeho šoférovania. Ak nehodu zaviní autonómny systém, na vine bude výrobca.

Pozrite siEinride – švédska firma chce priniesť autonómnu revolúciu s nulovými emisiami

Zákon v súčasnej podobe bude platný po dobu dvoch rokov. Po uplynutí 48 mesiacov bude zrevidovaný podľa potrieb v danom čase. Keďže je rok 2017, revízia zákona je naplánovaná na rok 2019, čo je termín, kedy chce väčšina automobiliek vypustiť do sveta prvé komerčné autonómne vozidlá.

ZDROJ | Volkswagen

ZdrojReuters

Komentáre k článku