Nekúpite akcie Facebooku? Facebook, Instagram a WhatsApp mali rozsiahly výpadok

ZDROJ | Downdirector

Facebook zažil včera svoj ďalší čierny deň. Ďalší v dlhej a smutnej sérii, ktorá nám tvrdošijne ukazuje, ako sme závislí od sociálnej siete. Tej, čo sa živí predajom naších súkromných informácií, podsúva nám fake news, dezinformácie a nenávisť.

Sociálna sieť Facebook spolu s Instagramom a WhatsApp mala včera výpadok, ktorý zaznamenali používatelia týchto obľúbených platforiem na celom svete. Najväčšie problémy trvali približne dve hodiny, podľa portálu Downdetector začali okolo 12:30 a vyvrcholili o 13-tej hodine nášho času. Portál Downdirector sa venuje sledovaniu výpadkov webových stránok.

ZDROJ | Facebook

Problémy hlásili ľudia z USA, Európy a Ázie. Kto bol včera na jednej z týchto sietí, určite zaregistroval jej zvláštne správanie. Pritom Facebook mal v marci jeden z najdlhších výpadkov, keď niektorí používatelia nemohli využívať jeho služby viac ako 24 hodín. Vtedy to bolo spôsobené zmenou konfigurácie serverov.

ZDROJ | Downdirector

Včerajší výpadok zatiaľ Facebook nešpecifikoval. Hovorca sa v mene firmy ospravedlnil za spôsobené problémy s tým, že sú už všetky odstránené.

Čo znamená takýto výpadok pre ľudí? Množstvo nepríjemnosti, pretože mnohí z nich používajú niektorú z týchto služieb ako hlavný komunikačný nástroj. Akýkoľvek technický problém dokáže vážne narušiť životy doslova celého sveta. Neveríte?

Pozrite siNÁVOD | Ako deaktivovať, alebo zmazať profil na Facebooku?

Na Instagrame je aktívna miliarda ľudí, k WhatsApp sa pripája 1,5 miliardy členov a Facebookový účet má viac ako 2,3 miliardy používateľov (2,2 milióna Slovákov). To sú obrovské čísla a neskutočná moc, ktorú dávame do rúk jednej firme. Možno je práve teraz najvyšší čas zamyslieť sa nad budúcnosťou sociálnych sietí.

ZDROJ | unsplash.com

Nie sme totiž jediní, ktorí si všimli, že to ide s Facebookom dole vodou. Pravdaže, výpadky sociálnych sietí nie sú veľkou tragédiou, ale vysvetlite to tínedžrom, no aj ich rodičom, ktorí si v nedeľu (NEDEĽU!) nemôžu lajkovať videjká s poskakujúcimi psami a spiacimi mačkami.

Pozrite siÚdaje z Facebooku sa našli na cloudových serveroch Amazonu

Väčší problém ako výpadok sociálnej siete je absolútna neschopnosť ochrany osobných údajov, predaj týchto dôverných dát a v neposlednej rade šírenie nenávistných prejavov, falošných správ a dezinformácií.

Facebook je fenomén, ale nemôžeme sa utešovať, že aj keď nie je dokonalý, nič lepšie sme zatiaľ nevymysleli. Rok 2019 môže byť pokojne míľnikom, kedy to s ním pôjde rapídne dole.

Ak máte akcie Facebooku, sedliacky rozum vám môžno šepká predať ich. Nie je nič horšie ako predávať akcie vtedy, keď padá ich cena. No je veľmi otázne, či vôbec ešte niekedy vyletí nahor.

ZdrojDowndetector

Komentáre k článku