Nechce sa vám stáť v zápchach? So švédskym Jetson ONE ich môžete preletieť

ZDROJ | Jetson

Švédsky startup Jetson predstavil svoje prvé osobné elektrické lietadlo s vertikálnym štartom a pristávaním, vďaka ktorému budete môcť teoreticky dochádzať do práce aj letecky rýchlosťou 102 km/h. Prvé kusy sa rozpredali ako teplé rožky.

Lietajúcich áut sme sa aj napriek početným predpokladom sci-fi filmov stále nedočkali. Napraviť chuť nám ale môžu lietadlá s vertikálnym štartom a pristávaním (VTOL). Jeden funkčný a pripravený na bežnú prevádzku práve predstavila švédska spoločnosť Jetson.

Funkčný prototyp osobného elektrického lietadla sa spoločnosti Jetson podarilo postaviť ešte v roku 2018. Trvalo iba tri roky, kým sa Jetson ONE preklenul do výrobnej fázy, pričom vo svete zaujal natoľko, že spoločnosť už v čase jeho premiéry mala predných všetkých 12 kusov, ktoré stihne vyrobiť v priebehu roka 2022.

ZDROJ | Jetson

S pilotom s hmotnosťou 85 kilogramov bude Jetson ONE schopný letieť po dobu 20 minút maximálnou rýchlosťou 102 km/h. Zároveň je však mimoriadne kompaktný. Vďaka hliníkovej konštrukcii váži iba 86 kilogramov a po zložení má na šírku iba 90 centimetrov.

Pozrite siTestovali sme najnovšie súkromné kino od Samsungu – 75″ Neo QLED 8K TV (QN900A)

Jetson ONE bude poháňať osem elektromotorov, ktoré bude z dôvodu bezpečnosti istiť ešte redundantný pohon. Ak by zlyhal aj ten, pilot bude mať vždy k dispozícii aj balistický padák, ktorý ho dostane bezpečne späť na zem. Pred nárazmi do terénu a objektmi zas pilota ochráni zostava LiDAR senzorov.

ZDROJ | Jetson

Prvé kusy Jetson odovzdá novým majiteľom už v priebehu budúceho roka. Ako sme však spomínali, všetkých dvanásť kusov pripravených na výrobu v priebehu budúceho roka je už predaných a prvé objednávky už spoločnosť registruje aj na rok 2023 a to aj napriek tomu, že jeden stojí 92 000 dolárov.

Samozrejme, Jetson nie je jediným elektrickým lietadlom s vertikálnym štartom a pristávaním, práve naopak. Po celom svete existuje viac ako 150 rôznych spoločností, ktoré pripravujú vlastný variant eVTOL vozidla. Jetson je však pravdepodobne prvou spoločnosťou, ktorej sa podarí takéto vozidlo uviesť do predaja v plne funkčnej podobe, nielen ako prototyp.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojJetson

Komentáre k článku