Necestujte, blízkych navštívte radšej pomocou videohovoru

ZDROJ | Alexander Dummer

Vycestovať za blízkymi alebo si radšej nariadiť tvrdý lockdown? V rámci prevencie a ochrany našich najbližších je lepšie tohtoročné Vianoce prežiť trochu inak, bez cestovania a bez návštev. Vďaka moderným technológiám to však neznamená, že musíte zostať cez sviatky vy alebo vaši blízky sami, práve naopak. K štedrovečernému stolu môžete aj tento rok pozvať celú rodinu, virtuálne.

Po takmer celom roku strávenom v obmedzenom režime, v domácej izolácii, na home office alebo na dištančnom štúdiu má samozrejme každý chuť prežiť aspoň vianočné sviatky tak, ako ich máme všetci radi, v pokoji a najmä v kruhu tých najbližších. Žiaľ, aktuálna situácia si pýta pravý opak. Skvelou a pritom tak jednouchou záchranou však môžu byť práve v nadpise spomínané videohovory.

Vieme, videohovorov má na tento rok už zrejme každý dosť. Zoom, Meet, Teams, Messenger a ďalšie aplikácie a platformy sa stali pre mnohých v čase pandémie alfou a omegou každodenného fungovania. Tentokrát však namiesto kolegov a spolužiakov môžete k hovoru prizvať vašu rodinu a priateľov.

Ako na to?

V tomto prípade netreba od znova vymýšľať koleso. Základnou otázkou je, aké zariadenia a služby využívajú vaši blízky? Ak používajú Facebook a v smartfóne majú aplikáciu Messenger, zavolajte im priamo cez ňu. Zastihnete ich skôr cez WhatsApp, Telegram, Skype či inú appku? Zavolajte im priamo cez ňu, videohovory dnes už podporuje prakticky každá četovacia aplikácia.

ZDROJ | Facebook

V týchto aplikáciách môžete individuálny aj skupinový hovor zvyčajne spustiť priamo na mieste textovej konverzácie. Zvyčajne v pravej hornej časti obrazovky vedľa mena alebo názvu skupiny uvidíte ikonu slúchadla alebo kamery. Po klepnutí na túto ikonu si od vás môže aplikácia vypýtať povolenie na používanie mikrofónu a kamery.

Ak v tomto bode prístup k mikrofónu alebo kamere nechtiac odmietnete alebo ste tak už urobili niekedy v minulosti, zmeniť to môžete jednoducho v nastaveniach samotného smartfónu. V prípade Androidu hľadajte v nastaveniach kategóriu „Ochrana súkromia“ a následne položku „Správca povolení“. V prípade operačného systému iOS kategóriu „Súkromie“.

Výhodou dnešných četovacích aplikácií je, že v rámci nich hlasové hovory aj videohovory vyzerajú takmer na nerozoznanie od tých klasických, ktoré prebiehajú cez operátora. Aj keď teda na druhej strane „linky“ budete mať starých rodičov či iných blízkych, ktorí si s technológiami až tak nerozumejú, no vlastnia smartfón alebo tablet, takýto hovor budú vedieť určite prijať.

Okrem spomínaných četovacích aplikácií tiež nesmieme zabudnúť na fakt, že v rámci zariadení od Apple si môžete zavolať aj s videom priamo aj bez inštalácie akejkoľvek aplikácie. V profile kontaktu si stačí vybrať ikonu FaceTime a do tohto hovoru prípadne dodatočne pozvať aj ďalších účastníkov. V tomto prípade je podmienkou iba používanie verzie iOS 12.1.4.

Nezostávajte sami

Preventívna izolácia z dôvodu ochrany blízkych by určite nemala vyústiť aj v kontaktnú izoláciu, či už cez sviatky alebo aj mimo nich. Ak sa práve nemôžete obrátiť na vašu rodinu alebo priateľov, existuje niekoľko kontaktných miest, ktoré sú k dispozícii prakticky nepretržite aj počas blížiacich sa Vianoc.

Komentáre k článku