Nebaví vás F1? Pripravte sa na adrenalínové preteky elektrických kolobežiek

ZDROJ | eSC

Ak to vie ísť rýchlo, môžete si byť istí, že okolo toho ľudia skôr či neskôr postavia preteky. Najnovším príkladom naplnenia tejto zákonitosti je eSkootr Championship – preteky elektrických kolobežiek, ktoré sa budú rútiť pretekárskymi traťami maximálnou rýchlosťou viac ako 100 km/h.

Bola to zrejme iba otázka času, kedy uvidíme elektrické kolobežky pretekať na regulárnych motoršportových okruhoch. Zámer zorganizovať takýto šampionát bol ohlásený ešte minulý rok, teraz má eSkootr Championship (eSC) už aj oficiálne špecifikácie kolobežky pre všetky súťažné tímy. Bude to poriadne šialené.

O vývoj pretekárskej elektrickej kolobežky pre eSC sapostarala talianska spoločnosť YCOM v spolupráci s organizátormi šampionátu. Výsledkom toho je kolobežka S1-X eSkooter s hmotnosťou okolo 35 kilogramov a maximálnou rýchlosťou viac ako 100 km/h.

ZDROJ | eSC

Pod šasi z karbónových vlákien má kolobežka okrem predného odpruženia uloženú dvojicu elektromotorov s celkovým výkonom 12 kW, ktoré sa pomocou špeciálneho systému prevodu krútiaceho momentu starajú o automatické balansovanie výkonu medzi predným a zadným kolesom.

Batéria v kolobežke má kapacitu 1,33 kWh a na jedno nabitie prejde zhruba 32 kilometrov. Reálne ale počas pretekov vydrží o niečo menej, jazdci totiž budú môcť počas nich využívať akúsi obdobu systému DRS, ktorá im umožní výkon kolobežky dočasne zvýšiť, napr. pri predbiehaní na rovinke.

Aby jazdci mohli v extrémnym rýchlostiach vyberať ostré zákruty, konštrukcia kolobežky počíta s jazdným náklonom až 45 stupňov a viac. Pripomíname, že jazdci budú počas celých pretekov na kolobežkách stáť. Hoci teda myšlienka pretekov elektrických kolobežiek môže znieť na prvý krát pomerne komicky, eSkootr Championship bude pre jazdcov fyzicky náročný a nebezpečný.

Dôkazom toho sú aj výsledky z prvých testovacích jázd, ktorých sa zúčastnilo 16 jazdcov. Aj napriek tomu, že počas nich využili iba 70 % z celkového výkonu kolobežiek, jazdci po nich cítili mimoriadnu fyzickú únavu. Ako to teda dopadne v praxi, uvidíme počas oficiálnych pretekov naplánovaných už na budúci rok.

ZdrojNew Atlas

Komentáre k článku