Google Mapy budú aj pre invalidné vozíky v hromadnej doprave

ZDROJ | Google

Žijeme v dobe technologického boomu – čo bolo predvčerom nemysliteľné a včera sa to azda len niekomu mihlo v sne, dnes nadobúda jasné obrysy. Niečo také je aj navigácia určená špeciálne pre vozíčkarov v MHD.

Dobre známa a užitočná appka Mapy od Google dostáva novú funkciu zameranú na pomoc pohybovo hendikepovaným ľuďom. Doteraz boli tieto osoby odkázané na bežnú navigáciu, tá ale nezohľadňovala požiadavky na bezbariérové stanice a trasy. Verejná doprava však má byť pre všetkých, nielen pre mladých a zdravých.

https://youtu.be/ehyhFyKXwjc

Po novom tak Mapy Google nájdu trasy, ktoré môžu byť bez problémov využívané invalidnými vozíkmi. Zatiaľ sa táto funkcia spúšťa vo veľkomestách – v Londýne, New Yorku, Bostone, Mexiko City, Tokiu a Sydney.

ZDROJ | Google

Okrem sprístupnenia verejnej dopravy umožnila firma Google už v minulom roku pridávať informácie o prístupnosti. Prostredníctvom miestnych sprievodcov (sám som jedným z nich) mohla pridať údaje na viac ako 12 miliónov miest. Ďalej firma sníma a aktualizuje fotky v službe Street View, aby si ľudia mohli dopredu pozrieť miesto, kam chú ísť.

Ako si nastaviť bezbariérový prístup v navigácii?

Zvolíme si trasu, pod ňou označíme ikonku verejnej dopravy a klikneme na Možnosti.

V nich si odklepneme Bezbariérový prístup. Vrátime sa šípkou naspäť a to je všetko. Potom už navigácia berie do úvahy naše zadanie.

Google tiež tvrdí, že spolupracuje s dopravnými spoločnosťami, aby mohla rozšíriť túto novú funkciu v ďalších mestách.

Na Slovensku síce metro nemáme, ale potešilo by aj spracovanie bezbariérových zastávok, staníc v kombinácii s vlakovými a autobusovými spojmi. Kto nevidel svet z perspektívy invalidného vozíka, nevie si uvedomiť, aký je nemilosrdný.

Pozrite siGoogle Mapy poskytnú podrobnejšie informácie pre vozičkárov

ZdrojGoogle

Komentáre k článku