Nástup 5G do praxe sa blíži: Qualcomm predstavil prvý integrovaný modul 5G

Spoločnosť Qualcomm včera predstavila prvé plne integrované 5G milimetrové vlnové moduly pre smartfóny, tablety a podobné zariadenia. Príchod najmodernejšej 5G siete do skutočného života je teda zase o kus bližšie.

Anténne moduly QTM052 mmWave a QPM56xx sub-6GHz sú navrhnuté tak, aby sa spárovali s (už predstaveným) modemom Qualcomm Snapdragon X50 5G. Spolu tak pripravia smartfóny a ďalšie mobilné zariadenia na používanie 5G siete.

Pozrite siČo je to 5G, nová technológia mobilných sietí?

Moduly QTM052 mmWave podporujú pokročilé technológie sledovania, tvárnenia a riadenia lúčov ako aj technológie pre lepší dosah a spoľahlivosť.  Technológia milimetrových vĺn je ideálna pre husto zastavané mestské oblasti a exteriéry. Široké pokrytie siete 5G vyžaduje pásma spektra sub-6GHz pre ktoré sú pripravené moduly QQQ56xx RF od Qualcommu. Patria sem napríklad nové moduly QPM5650, QPM5651, QDM5650 a QDM5652. 

ZDROJ | Qualcomm

Anténne moduly sú navrhnuté tak, aby sa prispôsobili rámu zariadenia s tým, že je možné umiestniť viacero takýchto modulov (dva až štyri) na rôzne miesta v obrube, aby bol prijatý signál 5G kvalitný, aj keď je jedna z antén zakrytá rukou alebo zablokovaná prekážkou v prostredí, čo bude bežné vďaka samotnému princípu fungovania signálov milimetrových vĺn.

5G prinesie až stonásobok dnešných rýchlostí LTE!

Takto navrhnutý dizajn tiež zlepšuje prijímaný  signál. Zariadenie si potom bude môcť vybrať modul, ktorý má najsilnejší signál, prípadne vymieňať medzi modulmi spoľahlivé pripojenie 5G. Šírka 800 MHz pásma je podporovaná vo frekvenciách 26,5 – 29,5 GHz, 27,5 – 28,35 GHz a 37 – 40 GHz. 

Pozrite siJe to konečne tu! Štandard 5G schválený!

Spoločnosť Qualcomm tvrdí, že prvé 5G milimetrové antény začnú dodávať zákazníkom už tento týždeň. Prvé zariadenia s podporou 5G siete budú dostupné už koncom tohto roka. Smartfóny s OS Android pre 5G sa začnú predávať už v prvej polovici roka 2019, operátori už pomaly pracujú na 5G sieťach. Spoločnosť Mobile World Congress oznámila, že Qualcomm spolupracuje s viac ako 20-timi výrobcami elektroniky, ktorí budú využívať jeho 5G technológiu. Ide napríklad o Asus, Fujitsu, Nokia, HTC, LG, Oppo, ZTE, Xiaomi, OnePlus, Vivo.

Apple má veľké obchodné spory s Qualcommom, preto sa nepredpokladá, že použije jeho technológiu. Ich inžinieri spolupracujú s Intelom na vlastných čipoch pre 5G sieť.

Pozrite si5G len čaká na korunováciu, no experti už špekulujú o následníkovi trónu

AT & T má v pláne spustiť prevádzku 5G v desiatich amerických mestách v tomto roku, T-Mobile chce dokonca vybudovať 5G sieť v 30-tich mestách. Verizon plánuje aktivovať pevné 5G služby v Sacramente koncom roka a mobilnú 5G potom spustiť do pol roka.

Mobilní operátori na Slovensku sú zdržanlivejší. Predpokladá sa, že nasadenie tejto siete príde v roku 2020. Pre nás spotrebiteľov to znamená, že sa s kúpu 5G telefónu nemusíme nijako ponáhľať. Dovtedy možno stihneme kúpiť ešte jeden, so „starou“ 4G sieťou.

 

ZdrojMacRumours

Komentáre k článku