Naši politici sa ešte majú čo učiť: Kalifornia chce zaviesť daň za SMS!

Komisia pre verejné služby v Kalifornii uvažuje o právnej úprave, ktorá by priniesla používateľom mobilov mesačný poplatok za zasielanie textových správ. Neveríte vlastným očiam? Nie ste sami. 

V 90-tich rokoch prijala americká federálna vláda zákony, vďaka ktorým sa účtoval všetkým používateľom telefónu príplatok, ktorý podporoval verejné programy pre ľudí s nízkym príjmom.

Po príchode internetu sa podarilo veľkým firmám získať výnimku z platenia tohto poplatku, najmä pri e-mailoch a prehliadaní webových stránok, pretože ponúkali informačné služby. Používatelia telefónov však zmenili svoje správanie a príjmy z hlasových hovorov cez pevné linky klesol o tretinu, zo 16,5 miliardy v roku 2011 na 11,3 miliardy dolárov v roku 2017. Medzitým sa rozpočet na pomoc pre ľudí s nízkym príjmom zvýšil skoro o polovicu, zo 670 miliónov (2011) na 998 miliónov dolárov (2017).

ZDROJ | 9to5google

Štátne regulačné orgány budú o tomto návrhu hlasovať 10. januára, no už teraz čelia silným protestom. Používatelia sa začali združovať na sociálnych sieťach, kde vyjadrujú obavy s týmto nezmyselným zákonom.

Ani veľkým firmám podnikajúcich v tejto oblasti sa to samozrejme nepáči a tvrdia, že pridaním poplatkov by boli ešte viac znevýhodňovaní, pretože služby pre zasielanie správ cez internet (Facebook Messenger, WhatsApp, iMessage) nebudú podľa tohto návrhu musieť platiť žiadne poplatky.

Pozrite siSieťová neutralita v USA končí. Zmení sa internet k horšiemu?

Organizácia, ktorá zastupuje priemysel bezdrôtovej komunikácie, Združenie priemyslu pre mobilné komunikácie (The Cellular Telecommunications Industry Association – CTIA), uviedla Komisii pre verejné služby v Kalifornii, že „opakovane preukázala, že textové správy sú v skutočnosti informačnou službou“. Brať poplatky za prenos textových správ je nelogické, protisúťažné a škodlivé pre spotrebiteľov, dodáva CTIA. Jediným pozitívom zo zavedenej dane by tak bolo dramatické zníženie spamu v SMS.

ZDROJ | Incipio

Na jednej strane je pekné, keď bohatí pomáhajú chudobnejším občanom. No môže sa stať, že Komisia pre verejné služby vyleje z vaničky s vodou aj dieťa a spôsobí, že SMS-ky sa začnú využívať naozaj už iba sporadicky. Tieto programy pre ľudí s nízkym príjmom sa totiž prijali v zlých časoch prichádzajúcej Veľkej hospodárskej krízy v 20-tich rokoch minulého storočia, teda takmer pred sto rokmi. Ponúka sa tak otázka, či by namiesto novelizácie zastaralých zákonov nebolo rozumnejšie ich zrušenie a nahradenie modernými riešeniami.

ZdrojUSA Today,Engadget

Komentáre k článku