Nasaďme si Smart Helmet a – do roboty!

Google Glass a ďalšie „múdre okuliare“ už pomaličky prestávajú byť len jarmočnou atrakciou a čoskoro možno dajú materiálne opodstatnenie populárnemu čechizmu „má toho plné brejle“. Spoločnosť DAQRI z Los Angeles, zaoberajúca sa výskumom rozšírenej reality sa rozhodla inteligentným okuliarom dať aj trochu praktickejší zmysel a jednoducho ich integrovala do ochrannej pracovnej helmy.

helma1a

Smart Helmet, alebo bystrá helma má v tomto prípade slúžiť na rôzne priemyselné aplikácie. Hoci sa inteligentná helma DAQRI očakáva na trhu už v októbri, spoločnosť zatiaľ nie je príliš ústretová pri zverejňovaní technických detailov, ani informácií o cenách. Niektoré vlastnosti však už odborné internetové portály získaly.

helma1

Inteligentná prilba obsahuje dva výsuvné displeje umiestnené v prednej časti pred očami používateľa, podobne ako u Google Glass a ďalších zariadení pre sledovanie rozšírenej reality. Ak aplikácia nie je potrebná, vysunú sa nahor.

Pozrite si aj: Sci-fi je tu! Okuliare Google Glass môžete ovládať už aj myšlienkami

Helma je vybavená štyrmi kamerami, ktoré môžu pokryť 360-stupňov okolo používateľa a je tiež vybavená hĺbkovou kamerou, ktorá je kľúčová pre určenie miesta, kde sa majú zobrazovať informácie, informoval napríklad portál Gizmag.

helma2

Ak sa pozeráte na ciferník prístroja, displej priamo na jeho obraze zobrazí, ako by mal vyzerať optimálny stav ukazovateľa a pod. Helma obsahuje tiež inerciálnu jednotku na sledovanie pohybu. Displeje sú dobre viditeľné v jasnom svetle, aj v zlých svetelných podmienkach, čo má zásadný význam pri použití na stavbách a iných pracoviskách.

helma3

Medzi možnosťami technológie sa uvádza fotografovanie, 3D mapovanie, dávanie pokynov a odovzdávanie si operatívnych informácií medzi pracovníkmi. Prilba je založená na OS Android, ale podľa DAQRI aplikácie vyvinuté pre prilbu môžu byť použité aj v rámci inej platformy. Spoločnosti, ktoré pre svojich zamestnancov prilby nakúpia, si môžu tiež vyvinúť aplikácie šité na mieru.

Ako to má s inteligentnou prilbou fungovať v praxi ukazuje nasledujúce video.Zatiaľ nie je jasné, či helma komunikuje s mobilnou sieťou prostredníctvom smartfónu, alebo používa vlastnú konektivitu. Vzhľadom na dostatočný priestor by nebol problém schovať potrebný hardvér priamo do prilby. Otázkou je, ako to potom vyzerá s celkovou expozíciou elektromagnetickým vyžarovaním. Je totiž rozdiel, či vám pri uchu „vyhráva“ Bluetooth slúchadlo s výkonom rádu miliwattov, alebo napríklad GSM modul, ktorý v okrajovom pokrytí „vytočí“ výkon až na 2W.

Zdroj: DAQRI, Foto: Gizmag

Komentáre k článku