NASA vyšetruje prvý prípad vesmírneho zločinu

ZDROJ | Google

Rozvod máva často nepeknú podobu, zdá sa však, že nedávno prekročil pozemské hranice a pokoril zemskú gravitáciu. NASA očakáva, že s nástupom vesmírneho cestovného ruchu porastie počet trestných činov.

O čo ide?

Summer Wordenová, bývala spravodajská dôstojníčka leteckých síl USA, väčšinu minulého roku strávila naťahovačkami pri rozvode a spormi o rodičovstvo. Preto bola prekvapená, keď jej exmanželka Anne McClainová mala prehľad o jej financiách aj v súčasnosti. Keď si napríklad kúpila auto, spýtala sa jej, ako si to mohla dovoliť.

Wordenová presmerovala svoje účty na počítače do práce a zároveň požiadala svoju banku, aby prešetrila, kto sa v poslednej dobe prihlásil do jej účtu. Banka ju informovala, že má pravdu, do jej účtu vstúpil niekto zo siete zaregistrovanej v Národnej správe letectva a vesmíru.

Jej bývalá manželka bola na šesťmesačnej misii na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice. Priznala, že má prístup na bankový účet aj z vesmíru. Cez svojho právnika však odkázala, že ich účty sú stále prepojené.

Astronautka Anne McClainová (naľavo).ZDROJ | Maxim Babenko / New York Times

Summer Wordenová s tým v žiadnom prípade nesúhlasila a vzápätí podala sťažnosť na Federálnu obchodnú komisiu. Jej rodina podala ďalšiu sťažnosť na Úrad generálneho inšpektora NASA, kde obvinila McClainovú z krádeže identity a neoprávneného prístupu k súkromným finančným záznamom Wordenovej.

Vyšetrovatelia z kancelárie generálneho inšpektora sa snažia vyriešiť tento, inak pomerne bežný prípad, čo najrýchlejšie. Uvedomujú si však, že ide v istom smere o precedens, sú preto opatrní a veľmi dôslední.

Bola som veľmi zdesená, že zašla tak ďaleko. Viem, že to nie je v poriadku.

Summer Wordenová

Vesmírne agentúry, ktoré sú zapojené do práce v Medzinárodnej vesmírnej stanici (USA, Rusko, Japonsko, Európa a Kanada) majú pritom už dávno stanovené postupy na riešenie akýchkoľvek otázok týkajúcich sa jurisdikcie, ktoré vzniknú, keď astronauti rôznych národov obiehajú okolo Zeme.

Mark Sundahl, riaditeľ Centra globálneho vesmírneho práva na Clevelandskej štátnej univerzite, povedal, že nevie o žiadnom inom prípade obvinenia z trestného činu spáchaného vo vesmíre. Úradníci NASA tiež uviedli, že si neuvedomujú žiadne zločiny spáchané na vesmírnej stanici.

ZDROJ | NASA

McClainová je už naspäť na Zemi, minulý týždeň bola na výsluchu u generálneho inšpektora. Tvrdí, že robila iba to, čo vždy a so súhlasom Summer Wordenovej. Chcela sa len ubezpečiť, že je financovanie jej bývalej rodiny v poriadku.

Právnička Anne McClainovej uviedla: „Úprimne popiera, že by urobila niečo nesprávne.“ Rusty Hardin objasňuje, že prihlásenie sa do účtu banky z vesmíru bol snahou zabezpečiť, aby bol na účte dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie účtov a starostlivosť o dieťa, ktoré vychovávali.

Spor týkajúci sa prístupu do banky z vesmírnej stanice je len jedným z mnohých zložitých právnych problémov, ktoré sa objavili v posledných rokoch v súvislosti s prácou vo vesmíre. NASA očakáva, že s nástupom vesmírneho cestovného ruchu porastie.

ZdrojNew York Times

Komentáre k článku