NASA vypustila satelit, bude sledovať stúpajúcu hladinu mora

ZDROJ | NASA / JPL-Caltech

Satelit Sentinel-6 Michael Freilich úspešne odštartoval v sobotu 21. novembra 2020. Bude pokračovať v takmer 30-ročnej práci NASA na dokumentovaní stúpajúcich hladín mora a poskytne vedcom najpresnejší pohľad na pobrežie aký kedy z vesmíru mali.

Ide o spoločný americko-európsky projekt. Satelit vo veľkosti menšieho pick-upu vyniesla na obežnú dráhu raketa spoločnosti SpaceX Falcon 9 z vesmírneho štartovacieho komplexu 4E na leteckej základni Vandenberg (Kalifornia).

Satelit je prvou z dvojice družíc, ktorý predĺži výskum NASA a Európskej vesmírnej agentúry o ďalších desať rokov. Druhý satelit, Sentinel-6B, bude nasledovať zhruba o päť rokov. Na meranie hladín mora budú družice vysielať elektromagnetické signály do oceánov a následne odmerajú, ako dlho trvá kým sa odrazia od dna.

Dnes to znie úsmevne, ale v 90. rokoch, keď NASA začala pracovať na meraniach, vedci len predpokladali, že klimatické zmeny majú dosah na výšku hladiny oceánov.

„Zem sa mení a tento satelit pomôže prehĺbiť naše pochopenie toho, ako na to,“ povedala Karen St. Germain, riaditeľka divízie NASA Veda o Zemi. „Meniace sa procesy na Zemi ovplyvňujú hladinu mora globálne, ale vplyv na miestne komunity sa veľmi líši. Pre pochopenie týchto zmien a informovanie pobrežných spoločenstiev po celom svete je dôležitá medzinárodná spolupráca.“

Pozrite siSpaceX má na konte rekordný štart rakety Falcon 9

Vďaka novému satelitu budú môcť robiť vedci pozorovania s vysokým rozlíšením, čo umožní presnejšie predpovede počasia a včasné varovania pred ničivými dopadmi búrok. Pred búrkou sa totiž vytvorí na hladine bublina, ktorú dokáže satelit zachytiť a vyslať varovanie.

Granulárne merania by sa využijú na zistenie toho, ako môžu zmeny morskej hladiny v blízkosti pobrežia ovplyvniť plavbu lodí a komerčný rybolov.

Sentinel-6 je pomenovaný na počesť Michaela Freilicha, bývalého riaditeľa divízie Veda o Zemi. Bol vedúcou osobnosťou pri postupe oceánskych pozorovaní z vesmíru. Freilich zomrel 5. augusta 2020. Jeho blízka rodina a priatelia sa zúčastnili vypustenia satelitu s jeho menom.

ZdrojNASA

Komentáre k článku