Nanox predstavil lacný a prenosný röntgen. Chce ho prenajímať ako kopírky

ZDROJ | Nanox

Vo vyspelých krajinách je röntgen považovaný za úplne bežný prístroj, ale pre mnohé rozvojové krajiny je to veľký luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Podľa WHO až dve tretiny populácie nemá prístup k röntgenu.

Minulý týždeň predstavila spoločnosť Nanox svoj prvý prenosný röntgen, inšpirovaný je vraj Star Trekom. Počas virtuálnej prezentácie urobil výkonný riaditeľ Ran Poliakine röntgen sám na sebe.

ZDROJ | Nanox

Zariadenie dostalo označenie Nanox ARC. Má šesť nezávislých röntgenových trubíc, ktoré sa dajú použiť v rôznych amplitúdach, podľa slov výrobcu môže napríklad nájsť vznikajúce malé lézie a nádory.

Vľavo snímka z Nanox, vpravo vidíte röntgenovú snímku zhotovenú bežnými systémami.ZDROJ | Nanox

Práve tieto trubice sú veľkou inováciou od Nanox-u. Majú 10 centimetrov a využívajú technológiu tzv. studenej katódy. Ran Poliakine uviedol, že ich systém by mohol súčasne ponúkať röntgenové snímky kostry aj skenovanie počítačovou tomografiou (CT). Za minútu dokáže spracovať údaje, ktoré vytvoria posúvateľný 3D model tela človeka. Ten umožní vidieť mäkké tkanivo aj kostru.

ZDROJ | Nanox

Základnú technológiu vyvinulo Sony v projekte Field Emission Display. Mal priniesť väčšie rozlíšenie, odstránenie problémov s vypálenými pixlami a blikaním obrazovky, s ktorými bojovali vtedajšie plazmové a LCD obrazovky.

Sony prišlo s riešením v podobe čipu MEMS, výsledky boli vynikajúce, ale technológia bola príliš drahá. Medzitým totiž prišli na trh spoľahlivejšie a lacnejšie LCD a LED displeje. V roku 2009 Sony po 11 rokoch projekt odpísala, potom, čo do neho investovala miliardu dolárov. Technológiu odkúpil japonský podnikateľ Hitoshi Masuya.

Bežné röntgenové žiarenie sa vytvára „horúcou katódou“. Elektrický prúd prechádza vláknom, ktoré sa zahrieva. Vlákno zachytené vo vákuu vystreľuje elektróny smerom k anóde a pri ich zrážke sa uvoľňujú vysokoenergetické fotóny – röntgenové lúče. Trubica je olovená, okrem jediného otvoru, takto sú fotóny nasmerované na potrebnú časť tela.

Nanox vyvinul čip, ktorý pracuje ako „studená katóda“. Extrahuje elektróny z kovu pôsobením vonkajšieho elektrického poľa.ZDROJ | Nanox

Nanox sa nechystá ponúkať predaj röntgenového systému nemocniciam a poliklinikám. Chce ho priniesť hlavne do oblastí s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou. Neplánuje ho predávať (cena ja zhruba 14 000 €, základný systém CT vyjde na 300 000 $), ale bude ho prenajímať a účtovať poplatok za každú snímku, čo by malo byť zhruba 14 $.

ZDROJ | Nanox

Poplatok by zahŕňal aj cloud s možnosťou využívania lekárskej analytickej služby AI, ktorá pomôže lekárom nájsť abnormality v röntgenových snímkach. Prvé zariadenia by mali prísť na trh začiatkom budúceho roka, neskôr plánujú vyrábať a inštalovať 15 000 kusov ročne.

Čipy studenej katódy boli testované v bežnej prevádzke – v röntgenovej trubici. Ich životaschopnosť sa tak potvrdila nielen v laboratóriu, ale aj v reálnych aplikáciách.

Vytvorenie systému „studenej katódy“ bez potreby vyhrievania je už roky cieľom mnohých spoločností, doteraz to nikto nedokázal. Nadšenie expertov a zdravotníkov nezdieľajú všetci. Napríklad spoločnosť Citron Research označila predstavenie systému ako frašku. Dúfajme však, že Nanox naozaj prinesie pokrok a funkčný systém.

ZdrojNanox

Komentáre k článku